Płoccy miłosnicy zimowych kąpieli powoli zaczynają sezon. Sprawdź, co daje morsowanie!

2020-10-22 13:39 Mr. J
morsowanie
Autor: Jakub Chonchera Morsowanie – zalety lodowatych kąpieli

Morsowanie, to dość szalona i na pierwszą rzut oka bardzo nieprzyjemna dla człowieka czynność. Jednak okazuje się, że może być bardzo korzystna dla ludzkiego organizmu. W Płocku od wielu już lat miłośnicy lodowych kąpieli wspólnie wchodzą do zalewu Sobótka.

Jak rozpocząć przygodę z morsowaniem?

Zalecana jest oczywiście wizyta u lekarza w celu wykluczenia chorób kardiologiczno – naczyniowych. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach może być to utrudnione. Jeśli jednak nam się uda i będziemy przekonani, że z naszym sercem i krążeniem jest wszystko w porządku możemy myśleć o wejściu do wody.

Przed samą kąpielą warto pamiętać o rozgrzewce. Wystarczy chwila rozciągania i truchtu. Początkujący mors powinien w wodzie spędzić nie więcej niż 5 minut. Z czasem i doświadczeniem czas ten może wydłużyć się nawet do kilkunastu minut. Pamiętać trzeba, że zbyt długa kąpiel na początku przygody z morsowaniem, może doprowadzić do hipotermii lub odmrożenia.

Zalety morsowania

Morsa rzadko spotkać można w aptece. Nic dziwnego, ponieważ zimowe kąpiele pozytywnie wpływają na nasz system odpornościowy. Nasze ciało gdy już przyzwyczai się do zimna staje się bardziej zahartowane i odporne na infekcje.

Dodatkowo podczas przebywania w lodowatej wodzie w ciele człowieka znacznie poszerzają się naczynia oraz żyły przez co poprawia się nasze krążenie. To również dobrze działa na naszą skórę.

Morsowanie jest także bardzo popularne u sportowców. Rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyczynia się do lepszego transportu składników odżywczych w tkance, a co za tym idzie szybszą regenerację.

Płockie morsy spotykają się głownie w niedzielę w samo południe nad Zalewem Sobótka.

Sposoby gwiazd na wieczną młodość | ESKA XD - Hotplota #6