Niebieski Most z Wodociągów do PKN Orlen

2021-10-15 10:46
Blue Brodge
Autor: Urząd Miasta Płocka

Wodociągi Płockie chcą dostarczać oczyszczone ścieki na teren zakładu PKN Orlen. Tzw woda szara wykorzystywana ma być przy procesach produkcyjnych dzięki czemu największy płocki zakład będzie pobierał mniej wody a do Wisły trafiało będzie mniej ścieków. Takie są podstawowe założenia projektu Blue Bridge.

Wodociągi Płockie przeprowadziły w latach 2009-2013 gruntowną modernizację, a właściwie przebudowę, oczyszczalni ścieków w Maszewie, do której kierowane są wszystkie ścieki z Płocka i okolicznych gmin. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do Wisły, a ich jakość spełnia obecnie restrykcyjne, obowiązujące w kraju i UE standardy. Aby oczyszczone ścieki, trafiły do zakładu produkcyjnego PKN ORLEN i tam zostały wykorzystane jako woda procesowa, konieczne jest doczyszczenie i przetransportowanie ich na znaczną odległość. W najkorzystniejszym wariancie jest to rurociąg o długości ok. 4 km, który stanowi pewnego rodzaju most.

- Cieszymy się, że wspólnie z naszym parterem możemy eliminować negatywne skutki oddziaływania na środowisko poprzez ochronę wód i zasobów wodnych. Mamy wielką nadzieję, że Blue Bridge będzie przykładem dla innych miast do podejmowania takich wyzwań, które przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych – podkreśla prezes Wodociągów

Szczegóły przebiegu rurociągu z wodą (doczyszczonymi ściekami) ustali wykonawca koncepcji. Na finiszu jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę. - Nasze analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, na lądzie jak również wzdłuż Wisły. W ramach opracowania zostaną również przygotowane wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji - informuje Andrzej Wiśniewski.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl