Magiczna kolekcja Wandy Szrajberówny już niedługo w Muzeum Mazowieckim [AUDIO]

2020-05-22 15:20 JJ
Garnki
Autor: Muzeum Mazowieckie

Trwają przygotowania do uruchomienie pierwszej pokwarantannowej wystawy w Muzeum Mazowieckim. Od wtorku w sali wystaw czasowych w kamienicy przy Tumskiej 8 obejrzycie Wystawę "W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy".

Wanda była absolwentką Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, kształciła się także na uczelniach zagranicznych w Paryżu i Miluzie. Miłość do ceramiki sprawiła, że wyruszyła na nauki do kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Dzięki tej decyzji, w ciągu dwóch lat stała się jedną z najwybitniejszych artystek ceramiczek dwudziestolecia międzywojennego, a prace jej obejrzeć można było na salonach Polski i Europy. Stworzyła również pierwszą w niepodległej Polsce placówkę badawczą - Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej w podwarszawskim Wiśniewie.

Twórczynią wystawy jest Elżbieta Miecznikowska, etnografka Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zafascynowana osobą Wandy i jej talentem.

Etnograf Elżbieta Miecznikowska o wystawie

Wystawę uświetnią i dopełnią unikatowe obiekty częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, działającej w latach 1945-1953. Skupieni w niej twórcy, w tym Wanda Szrajberówna, projektowali i produkowali piękne, wysmakowane dewocjonalia.

Wystawę będzie można oglądać do 2 sierpnia.

COŚ DOBREGO #21

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.