Wianki

i

Autor: Pixabay

Cuda Wianki w płockim amfiteatrze. Znamy plan imprezy

2022-06-15 8:39

Już 19 czerwca w płockim Amfiteatrze odbędzie się magiczne widowisko związane ze zbliżającym się letnim przesileniem Słońca. Tym razem podczas Wianków wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Tradycyjnie puścimy wianki do wody, a także rozstrzygniemy plebiscyt „Płocczanin roku”.

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku temu przypisywano niezwykłe właściwości, a uczestnictwo w obrzędach Nocy Świętojańskiej miało zapewnić ludziom zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś słowiańskie święto jest okazją do organizowania pierwszych, letnich koncertów plenerowych, natomiast towarzysząca im tradycja puszczania wianków jest jednym z najlepiej uchowanych obrzędów świętojańskich.

Z tej okazji zapraszamy do Płocka na przepełniony ludowym duchem koncert, podczas którego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Zaprezentują oni widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Niesamowity spektakl został przygotowany z okazji 100. Rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką. Do współpracy zostali zaproszeni profesjonalni aktorzy i tancerze, którzy razem z ZPiT Wisła zabiorą Was w podróż po historii naszego miasta.

Wydarzenie poprzedzi uroczyste wręczanie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury, a także rozstrzygnięcie plebiscytu „Płocczanin Roku”. Finałem koncertu będzie wspólny spacer nad Wisłę i krótki obrzęd świętojański związany z puszczaniem wianków na wodę. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE