brzuch

i

Autor: Pixabay

Blisko 1000 kilogramów stracili pacjenci, którzy przeszli zabieg rękawowej resekcja żołądka w płockim szpitalu

2023-03-20 6:16

Blisko tonę stracili pacjenci II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, którzy przeszli zabieg rękawowej resekcja żołądka. To kolejna, po implantacji balonu żołądkowego, procedura stosowana w ramach leczenia otyłości przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Wskazaniem do zabiegu jest wysoka masa ciała i wskaźnik BMI powyżej 35 kg/m^2 oraz występowanie chorób współistniejących, które są spowodowane wagą, tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia przemiany lipidów, choroba zwyrodnieniowa stawów, obturacyjny bezdech senny lub wartość 40 kg/m^2 u pacjenta bez powikłań otyłości.

Sam zabieg polega na resekcji większej części żołądka i uformowaniu z jego pozostałości mankietu o zmniejszonej pojemności, przez co pacjent spożywa mniejszą ilość posiłków i chudnie. Efekt końcowy jest jednak zależny od pacjenta, od tego, czy jest w stanie zmienić swój tryb życia. My po operacji pomagamy w ramach wspomnianej wyżej poradni, ale to przede wszystkim pacjent musi wyrobić u siebie nowe, zdrowe nawyki. A że warto, niech świadczy fakt, iż jeden z naszych pierwszych pacjentów po operacji stracił blisko 60 kilogramów - mówi dr Łukasz Murlikiewicz, zastępca kierownika II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej WSzZ w Płocku.

Zabiegi rękawowej resekcji żołądka na II Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wykonywane są od 2021 r. Ich wprowadzenie było możliwe dzięki programowi ETHICON STEP ACADEMY, w którym wzięli udział dr Łukasz Murlikiewicz i lek. Mateusz Czerwiński.