Pilski samorząd szuka osób, które pokonały koronawirusa i chciałyby oddać osocze

2020-11-12 11:16 KR
potrzebne osocze Piła
Autor: KR

Urząd miasta wspólnie z pilską kliniką szukają ozdrowieńców COVID-19, którzy wspomogą leczenie kolejnych zakażonych.

Pilski samorząd szuka dawców, którzy pokonali COVID-19 i mogą przekazać osocze. Wraz z kliniką Ars Medical zorganizowali akcję, dzięki której mieszkańcy będą mogli przejść wstępną kwalifikacje medyczną w Pile, a później darmowym transportem udać się do Poznania, by oddać osocze. Mówi prezydent miasta, Piotr Głowski.

- W Ars Medicalu będzie przesiew taki osób, które będą się zgłaszały. Jak już to wszystko przygotujemy i będziemy mieć pewność, że te osoby faktycznie pojadą do Poznania skutecznie, to znaczy nie tylko dojadą, ale będzie od nich pobrane to osocze, to zorganizujemy transport nasz miejski.

Dawcą może zostać osoba, w wieku od 18 do 65 lat, która przeszła COVID-19, nie choruje przewlekle, a ostatnie objawy miały miejsce co najmniej 28 dni przed pobraniem osocza. Mówi Elżbieta Czechowska, lekarka z pilskiego szpitala.

- Jeżeli na terenie naszego miasta, regionu znajduje się osoba, która spełnia te kryteria i chciałaby oddać osocze bardzo proszę o wynik badania dodatniego w kierunku zakażenia koronawirusem, imię i nazwisko oraz numer telefonu. Te nasze muszą dotrzeć do naszego biura w Ars Medicalu dowolną drogą: mailowo, osobiście lub telefonicznie.

Pobranie jest bezbolesne, bezpieczne dla dawcy i trwa od pół godziny do czterdziestu minut. Zgłoszenia przyjmowane są w klinice Ars Medical.

Kto naprawdę wygrał wybory w USA | ESKA XD - Hotplota #9