Idealny czas dla przyszłych inżynierów!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Idealny czas dla przyszłych inżynierów

2022-08-19 10:30

Nieprzerwanie od wielu lat, pracodawcy poszukują dobrze wykształconych inżynierów. Dlatego też w TOP 10 piramidy zawodów, są właśnie profesjonaliści po kierunkach inżynierskich. Trend ten doskonale rozumie Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, która kształci na studiach specjalistów m.in. z zakresu: budownictwa, elektrotechniki, mechaniki i budowy maszyn oraz transportu.

Studia + współpraca z biznesem = świetnie przygotowany pracownik

Uczelnia doskonale wie, że właśnie takie połączenie jest gwarancją sukcesu na rynku pracy. Pracodawcom zależy na dobrze wykształconym inżynierze, który ma już praktykę w konkretnym zawodzie, a Uczelnia chce mieć pewność, że kształci zgodnie z potrzebami i wymaganiami rynku pracy.

Idealnie sprawdza się tu model STUDIÓW DUALNYCH, który ANS w Pile z sukcesem prowadzi od wielu lat na wszystkich kierunkach inżynierskich. Partnerami ANS w Pile jest ponad 40. firm m.in.: Signify, SeaKing Poland, czy Hydro. Ich przewagą nad tradycyjnym modelem studiów jest to, że w chwili ich podjęcia student kierowany jest do konkretnej firmy, traktowany jest jak pracownik - zyskuje takie same prawa, ale i obowiązki, uczestniczy w specjalistycznych projektach branżowych, otrzymuje wynagrodzenie. Zyskuje również firma, która zdobywa przeszkolonego pracownika, dostosowanego - już w trakcie studiów, do wymogów pracodawcy.

Inwestycja w nowoczesną bazę i nowe specjalności studiów

Dla doskonalenia umiejętności przyszłych inżynierów, rozwija się wciąż modernizowane zaplecze laboratoryjne i wykładowe. Dzięki inwestycjom Uczelni, specjalistyczna baza poszerzona została o laboratoria: materiałów budowlanych, inżynierii materiałowej, logistyki transportu, hydrauliki i pneumatyki. W ostatnim czasie, otwarty został nowy budynek dla kadr inżynierskich. W budynku pojawiły się nowe sprzęty m.in. w: laboratorium inżynierii produkcji, laboratorium silników i metrologii, pracowni wytrzymałości materiałów. Doposażona została także stacja kontroli pojazdów oraz hamownia silnikowa. To doskonałe uzupełnienie bazy Katedry Inżynierii Mechanicznej i Katedry Transportu. Zyskały jednak wszystkie kierunki inżynierskie.

- Mamy bardzo dobrze wyposażone laboratorium sterowników programowalnych. Nowoczesne sterowniki wyposażone są w panele dotykowe, układy sterowania napędami, czy też oprogramowanie Factory I/O, które pozwala na zaprogramowanie modelu rzeczywistego procesu produkcyjnego na fizycznym sterowniku PLC. Dzięki współpracy z firmą Hydro Extrusion Poland, pracownie wyposażone zostały w stanowiska laboratoryjne, które wiernie odzwierciedlają systemy sterowania stosowane w przemyśle. – podkreśla Paweł Szubert, Kierownik Katedry Elektrotechniki, w której w przyszłym roku akademickim pojawi się nowa specjalność - ELEKTROMOBILNOŚĆ.

- Na tej specjalności, zajmiemy się takimi zagadnieniami jak: napędy elektrycznych środków transportu, układy elektryczne i elektroniczne w elektromobilności, systemy pomiarowe, rozwiązania konstrukcyjne. Chcemy skupić się na szerokim spectrum pojęcia elektromobilności - od rozwiązań bezzałogowych, poprzez jednoosobowe środki transportu, po środki transportu masowego, które wykorzystują napęd elektryczny. – dodaje Kierownik Katedry Elektrotechniki.

Wszystkie te działania mają jeden cel - tworzenie nowych możliwości praktycznego kształcenia przyszłych inżynierów, którzy współtworzą rozwój innowacyjnej gospodarki regionu.

Ciekawe perspektywy zawodowe

Warto podkreślić, że inżynierowie są wchłaniani przez rynek pracy od razu po ukończeniu studiów, a ich ścieżka kariery zawodowej i co za tym idzie – atrakcyjne wynagrodzenie, to dodatkowe atuty ukończenia kierunków ścisłych. Należy więc poważnie rozważyć rekrutację na studia inżynierskie w ANS w Pile, tym bardziej, że droga inżyniera nie jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Takie kierunki jak budownictwo i transport, są coraz częściej wybierane także przez kobiety, które bardzo dobrze odnajdują się w naukach ścisłych.

Jeżeli jednak ktoś nie wiąże przyszłości z naukami ścisłymi, to Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, oferuje pełną paletę studiów na kierunkach ekonomicznych, humanistycznych – w tym filologii, pedagogice i kryminalistyce z kryminologią, jak również medycznych – fizjoterapia, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz dodatkowo kosmetologia.

Rekrutacja on-line na studia w ANS w Pile trwa.

Wszystkie szczegóły znaleźć można na www.ans.pila.pl w panelu STREFA KANDYDATA.

Czym są studia dualne?

Studia dualne to innowacyjny projekt edukacyjny, zakładający równoczesne zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia praktycznego. Ich przewagą nad tradycyjnym modelem studiów, jest to, że w chwili ich podjęcia student kierowany jest do konkretnej firmy, traktowany jest jak pracownik - zyskuje takie same prawa, ale i obowiązki. Odbywa także więcej godzin praktyk, niż studenci standardowego trybu. Student ma możliwość realizowania specjalistycznych projektów branżowych oraz otrzymywania od pracodawcy wynagrodzenia. Podczas praktyk w renomowanych przedsiębiorstwach, studenci poznają najnowsze rozwiązania technologiczne, zyskują nowe kompetencje. Studia te doskonale przygotowują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, kształconych w rzeczywistym środowisku konkretnej firmy. Absolwenci, którzy już odbyli praktykę, po wdrożeniu w działania firmy, mają też większe szanse na zatrudnienie w partnerskim przedsiębiorstwie.

W tym zakresie Uczelnia współpracuje z ponad 40. firmami, które dodatkowo wskazują, jacy specjaliści poszukiwani są na rynku pracy. ANS w Pile (PUSS w Pile), wspólnie z przedsiębiorcami, wypracowuje koncepcje sylwetek zawodowych absolwentów studiów i wyposaża ich w oczekiwane kompetencje oraz opracowuje programy praktyk zawodowych. Uczelnia prowadzi ten nowatorski model kształcenia na kierunkach inżynierskich oraz na ekonomii.

Studia dualne to doskonała propozycja dla osób świadomych możliwości, jakie oferuje współpraca środowiska nauki z biznesem. Kształcenie, łączące zdobywanie teorii z praktyką gospodarczą, jest modelowym rozwiązaniem dla wyzwań stawianych zarówno przez europejski rynek edukacji akademickiej, jak i rynek pracy XXI wieku.