Mikstat

i

Autor: Parafia Mikstat

Zaraza w mieście ŚWIĘTEGO ROCHA! Patrona od epidemii i chorób zakaźnych! Pomoże Mikstatowi?

2020-08-06 17:40

Modlitwa pomoże? Mieszkańcy Mikstatu bardzo na to liczą i wznoszą ręce do swojego patrona ŚW. ROCHA. Nieprzypadkowo, bo to święty od epidemii i chorób zakaźnych. A Mikstat - to obecnie największe ognisko koronawirua w Wielkopolsce, i jedno z większych w kraju. Do tej pory - z tego ogniska - potwierdzono blisko pół tysiąca zakażeń.

Święty Roch już nie raz miasteczku pomógł i od chorób uwolnił. Jak mówią ​księgi - pomógł w XVIII- stym wieku, kiedy Mikstat dziesiątkowała zaraza, jak również w połowie XIX- stego. Stąd też od lat - zawsze 16- stego sierpnia - odbywa się odpust ku czci świętego ROCHA wraz ze święceniem zwierząt. Ta tradycja znana jest nie tylko w Polsce i sprowadza do Mikstatu setki wiernych.

W tym roku - odpust też jest zaplanowany. - Jednak TYLKO i WYŁĄCZNIE w zgodzie z nałożonymi obostrzeniami - powiedział Radiu ESKA proboszcz parafii Świętej Trójcy - ksiądz kanonik Krzysztof Ordziniak. - Warto się też zastanowić nad tym, co się teraz dzieje. Warto zadbać o innych. I chyba tego uczy nas ta sytuacja. Wzajemnej troski. A jej okazaniem jest na przykład noszenie maseczek.


Ale już od piątku - 7 sierpnia - parafia w ramach nowenny przed uroczystościami - chce podczas podczas modlitwy rano i wieczorem zawierzyć mieszkańców właśnie "Świętemu od zarazy". Spotkania modlitewne odbywać się będą rano - o 8.00 - w kościele Świętej Trójcy, a wieczorem - 18.30 -w Sanktuarium świętego Rocha.

Święty Roch jest patronem Mikstatu od 2007 roku. A Kościółek na wzgórzu pod jego wezwaniem jest Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.

Od 5 lat zwyczaje związane z uroczystościami ku czci św. Rocha z 16 sierpnia znajdują się  na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego.  Znajdują się na niej ciekawe zjawiska zarejestrowanych w Polsce, m.in tradycje, sztuki widowiskowe, zwyczaje i obrzędy. 

Mikstat

i

Autor: Parafia Mikstat
Nowa wystawa w BWA w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE