Wyłudzili VAT. Pójdą siedzieć

2022-05-11 14:00
kasa
Autor: pixabay

Wyłudzili co najmniej 58 milionów złotych nienależnego podatku. Właśnie zostali skazani na kary więzienia od 15 miesięcy do 8 lat oraz kary grzywny od kilku do 80 tysięcy złotych. Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w głośnej sprawie "karuzeli vatowskiej" z udziałem m.in byłem Miss Polonii.

Grupa fikcyjnie obracała towarami, by potem wyłudzić podatek VAT.

Sąd nie miał wątpliwości, że taka grupa działała. Obracała różnymi towarami, nie tylko kawą. W pewnym momencie było to nawet złoto. Pieniądze wyprowadza ze spółek m.in. przez kantory. Część przelewano na konta zagraniczne - mówi sędzia Katarzyna Maciaszek.

Łącznie w "karuzeli" brało udział kilkadziesiąt firm z Polski, Niemiec, Czech, Litwy i Ukrainy.

Aktem oskarżenia objęto 18 osób. Wśród nich tzw. słupy, na które rejestrowano firmy lub wystawiano faktury. Zdaniem sądu - wszyscy wiedzieli, w jakim oszustwie uczestniczą. Stąd wyroki skazujące.

Była Miss Polonia, która odpowiadała za wyłudzenie podatku i pranie brudnych pieniędzy ma zapłacić 60 tysięcy złotych grzywny.

Wobec części oskarżonych sąd orzekł, prócz wyroków więzienia i grzywny, przepadek majątków. O wartości nawet 100 tysięcy złotych.

W przypadku jednej osoby sprawa została umorzona, bo mężczyzna zmarł. A w przypadku jednej ze skazanych kobiet wykonanie wyroku zawiesił na trzy lata.

Wyrok, który zapadł przed kaliskim sądem nie jest prawomocny.

Jak dobrze znasz filmy Marvela? QUIZ dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
Jak ma na imię siostra Natashy Romanoff?
Czarna Wdowa film
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE