Wielkie badanie pracowników firmy meblarskiej pod Kępnem - już 153 osoby są zakażone COVID-19

2020-05-21 8:50 ksz
covid-19
Autor: pixabay.com

W jednej z firm meblarskich na terenie gminy Baranów w powiecie kępińskim wybuchło ognisko koronawirusa. Do tej pory przebadano 418 osób, a od kolejnych ponad 500 wymazy pobrane zostaną dzisiaj (21.05). Akcje przeprowadzą 3 oddziały wymazowe żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tymczasem firma wydała już oświadczenie, w którym odpowiada na pojawiające się fałszywe informacje dotyczące sytuacji w przedsiębiorstwie.

Badaniom na obecność koronawirusa poddanych zostało dotąd ponad 400 pracowników firmy. Aktualnie z tego ogniska 153 osoby mają wynik dodatni. 

78 pracowników z wynikiem dodatnim pochodzi z powiatu kępińskiego. Reszta z ościennych powiatów. 80% osób przechodzi chorobę bezobjawowo i podejmują leczenie w warunkach izolacji domowej. 

Czytamy w piśmie przesłanym do naszej redakcji od wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. 

Dziś (21.05) żołnierze WOT pobiorą próbki od kolejnych ponad 500 osób. 

Obecnie trwa także dezynfekcja hal produkcyjnych. Do pracy mogą wrócić tylko pracownicy z ujemnym wynikiem badań.

Firma, w której pojawiło się ognisko koronawirusa przesłała do mediów oświadczenie, w którym reaguje na pojawiające się nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w przedsiębiorstwie. Komunikat publikujemy poniżej.

Jankowy, 20.05.2020

OŚWIADCZENIE


Właścicieli oraz Zarządu Fabryki Mebli WERSAL w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, dotyczącymi aktualnej sytuacji pracowników oraz firmy.

Od momentu pojawienia się w firmie pierwszego potwierdzonego przypadku COVID-19 wspólnie z powołanym sztabem zarządzania kryzysowego, służbami sanitarnymi i medycznymi, samorządem powiatu, gminy oraz Wojewodą podjęliśmy natychmiastowe działania. Wzmocniliśmy wewnętrzne wymagania oraz procedury, by wyeliminować ryzyko rozpowszechniania się wirusa wśród pracowników i zagwarantować bezpieczne warunki pracy na każdym stanowisku.

Dzięki natychmiastowej, stałej i pełnej 24h/dobę koordynacji - działania w zakresie walki z COVID-19 przebiegają bardzo sprawnie, od poboru pierwszych wymazów, do otrzymania indywidualnych wyników badań. Wszyscy zatrudnieni Pracownicy firmy, od momentu wystąpienia pierwszego przypadku, mają przeprowadzane badania na obecność COVID-19 - według procedur służb sanitarnych. Do momentu otrzymania wyniku, pracownicy przebywają w izolacji domowej.

Wszystkie obiekty są profesjonalnie dezynfekowane przed powrotem pracowników z ujemnym wynikiem testu oraz zapewnione są dodatkowe środki bezpieczeństwa na każdym stanowisku pracy. Pragniemy podkreślić, że pracownicy powracający do pracy z ujemnym wynikiem testu - nie mieli i nie mają kontaktu z pracownikami oczekującymi na badanie i jego wynik.

Jesteśmy przekonani, że tak szybka reakcja i szereg podjętych i podejmowanych działań m.in. poprzez wykonanie w kilka dni od chwili wystąpienia pierwszego przypadku ponad 1000 testów na obecność COVID-19 oraz wdrożenie restrykcyjnych procedur sanitarnych i zasad bezpieczeństwa na terenie całego zakładu pracy, pozwoli zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa z gwarancją bezpiecznej pracy.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim zaangażowanym instytucjom i osobom w tej trudnej walce. Pracownikom, ich Rodzinom, a także wszystkim Mieszkańcom okolicznych miejscowości w tym trudnym dla wszystkich czasie, życzymy zdrowia.

Prosimy także o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które godzą w dobre imię pracowników oraz działają na szkodę firmy. Będziemy zmuszeni, w tych konkretnych przypadkach wyciągać konsekwencje prawne.

Z poważaniem
Zarząd Fabryki Mebli WERSAL

Sanepid dokładnie także sprawdza z kim mieli kontakt pracownicy fabryki.