Wariant preferowany wybrany! GDDKiA wstępnie zdecydowała o przebiegu drogi S11 przez powiat ostrzeszowski

2021-05-27 16:11 ksz
droga
Autor: pixabay.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant preferowany przebiegu drogi S11. Padło na opcję numer 3, którą poparły również samorządy Ostrzeszowa i Kobylej Góry, przez tereny których ma przebiegać ekspresówka. Dla tego wariantu teraz ma być wydana decyzja środowiskowa.

Odcinek S11 Ostrów Wielkopolski - Kępno będzie przebiegał przez gminy: Przygodzice w powiecie ostrowskim, Ostrzeszów i Kobylą Górę w powiecie ostrzeszowskim oraz przez Kępno i Bralin w powiecie kępińskim.

Kobyla Góra oraz Ostrzeszów od początku były zgodne co do wyboru opcji numer 3. Prócz niej Kobyla Góra opowiedziała się jeszcze za wariantem numer 1, na który zdecydowanie nie zgadzał się Ostrzeszów. Ostrzeszów natomiast, prócz "trójki" stawiał jeszcze na przebieg numer 5, ale ostateczna decyzja należała do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ta zdecydowała, że wariant numer 3, czyli fioletowy, będzie najodpowiedniejszy. 

Teraz na podstawie tego wariantu zostanie złożony wniosek do decyzję środowiskową do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeżeli Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska nie postanowi inaczej, to właśnie ten wariant będzie wariantem do projektowania. 

mówi burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak.

Opis wariantu numer 3:

Wariant omija m. Bledzianów po zachodniej stronie, by następnie ominąć m. Rojów. Za skrzyżowaniem z drogą wojewódzką 449 wariant prowadzony jest w kierunku południowo-wschodnim omijając po tej stronie m. Olszyna. Na wysokości m. Turze wariant zbliża się z przebiegiem do wariantów 1 i 2. Za m. Turze wszystkie projektowane warianty mają ten sam przebieg z uwagi na konieczność dowiązania do istniejącej obwodnicy m. Kępno, gdzie w miejscu istniejącego ronda zaprojektowany zostanie węzeł drogowy „Kępno Północ”.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 11 mld zł. Pod TYM LINKIEM znajdziecie mapkę z przebiegami poszczególnych wariantów.