Rusza sezon na wypalanie traw - strażacy ostrzegają "jest to surowo zabronione i niebezpieczne" [POSŁUCHAJ]

2021-03-05 13:03 ksz
ogień
Autor: pixabay.com

To nieekonomiczny, niebezpieczny i niszczący środowisko proceder. Strażacy, leśnicy, naukowcy i ekolodzy alarmują - TRAW WYPALAĆ NIE WOLNO. Wiosną każdego roku słyszymy o licznych pożarach łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk. Za to grożą wysokie kary finansowe, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie. Lista negatywnych skutków wypalania traw jest bardzo długa.

Osoby wypalające trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do gwałtownego pożaru, który przenosi się na lasy i zabudowania. Dodatkowo nie poprawi to żyzności gleby. Giną małe zwierzęta, dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków. Negatywnych skutków jest cała lista - mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie Radosław Gatkowski.

Nie osiągniemy tym nic. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści ekonomicznych w postaci lepszych plonów, a wręcz przeciwnie - ziemia wyjaławia się, zostaje zahamowany bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślin, a także asymilacja azotu z powietrza. 

Za wypalanie traw grożą poważne kary - dodaje Radosław Gatkowski.

Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a w skrajnych przypadkach jest to nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat. Celowe wypalanie traw może skutkować też całkowitym odebraniem dopłat bezpośrednich dla rolników.

W ubiegłym roku strażacy z Ostrzeszowa gasili 24 pożary traw.

Apel strażaków - traw nie wolno wypalać! Mówi Radosław Gatkowski z ostrzeszowskiej Straży Pożarnej