grypa

i

Autor: pixabay.com

Prawie 250 podejrzeń lub zachorowań na grypę od początku roku w Ostrzeszowie

2020-02-18 21:19

Grypa to ostra choroba zakaźna, która atakuje drogi oddechowe. Nie wolno jej lekceważyć, bo nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. przewlekle chorych, seniorów czy kobiet w ciąży. Jak podaje ostrzeszowski Sanepid w 2019 roku przypadków podejrzenia lub zachorowania na grypę było 1481. W porównaniu do 2018 roku to o ponad połowę mniej.

Grypa objawia się gorączką, kaszlem, katarem, bólami mięśni, a także ogólnym osłabieniem. Szczyt zachorowań w Polsce przypada corocznie w okresie między styczniem a kwietniem. Od początku tego roku Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrzeszowie odnotowała 247 przypadków zachorowań na grypę lub chorobę grypopodobną. W całym 2019 roku- zachorowało 1481 osób. W statystkach źle wypada 2018 rok. Wówczas przypadków było aż 3242. 

W jaki sposób można zapobiegać grypie?

- Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk, zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu. W okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi i unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. 

Mówi epidemiolog z ostrzeszowskiego Sanepidu Beata Janiak.

Najlepszym sposobem zapobiegania grypie oraz jej powikłaniom są jednak szczepienia, których skuteczność wynosi około 80%. Ich liczba w Ostrzeszowie w 2018 i 2019 roku była porównywalna. Dwa lata temu zdecydowało się na nie 1066 osób, a w 2019 - 1063 osoby.

 Szczepienia zaleca się przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom w wieku od 6 do 59 miesiąca życia, osobom starszym i osobom przewlekle chorym.

Dodaje Beata Janiak.

Szczepienia przeciw grypie należy powtarzać corocznie. Najlepiej wykonywać je przed sezonem grypy, a więc latem lub wczesną jesienią.