prąd

i

Autor: Pixabay

Prąd będzie droższy! W 2021 roku za energię zapłacimy więcej! O ile? [WSTĘPNE WYLICZENIA]

2020-12-11 18:00

Rok 2021 rozpocznie się nieciekawie, bo od podwyżek. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy. Do naszych rachunków za prąd dopisana zostanie także nowa opłata. Czym jest “opłata mocowa” i o ile więcej zapłacimy za prąd w 2021 roku? Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla kilku firm. Uśredniając od nowego roku za prąd zapłacimy więcej średnio o 3,5 proc. W przypadku Enei wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., PGE Obrót - 3,6 proc., a Taurona - 3,55 proc. Nadal prowadzone jest postępowanie w sprawie nowej taryfy dla Energa Obrót. Według Urzędu Regulacji Energetyki podwyżka taryf poskutkuje wzrostem cen prądu o około 1,5 zł miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Nowe taryfy to jednak nie wszystko. Rachunki mogą być jeszcze wyższe. 

Kampania promująca noszenie odblasków

Podwyżki cen prądu 2021: O ile więcej zapłacimy w nowym roku? 

Na wyższe rachunki wpłynie też bez wątpienia opłata mocowa. Sejm przyjął ją w 2017 roku. Ma ona podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pieniądze z niej mają pójść na utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Dopłata w 2021 wynosi od 2,30 zł do 12,87 zł dla gospodarstwa domowego. Trudno podać o ile dokładnie zwiększy się nasz rachunek. Specjaliści szacują, że w skali roku może być to kwota rzędu 200-300 złotych, co miesięcznie daje podwyżkę rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy oczywiście od zużycia energii w danym gospodarstwie czy firmie. 

Źródło: Prąd będzie droższy! W 2021 roku za energię zapłacimy więcej! O ile? [WSTĘPNE WYLICZENIA]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE