Ostrzeszowianie zapłacą WYŻSZE rachunki za ogrzewanie?

2022-08-11 13:24
podwyżka za ogrzewanie
Autor: JL

Będzie drożej i mieszkańcy zapłacą wyższe rachunki. I to najprawdopodobniej już w tym roku. Tak wynika z informacji, które na dzisiejszej konferencji przekazał burmistrz i prezes spółki ZEC. Zapewniano jednak, że to i tak będzie dużo taniej niż w sąsiednich miejscowościach.

W całym kraju trwają głośne dyskusje w sprawie podwyżek cen za ogrzewanie - nie inaczej wygląda to w Ostrzeszowie. Każdy zastanawia się, o ile i od kiedy wzrosną jego rachunki. Ostrzeszowianie, korzystający z miejskiego cieplika z pewnością mogą się ich spodziewać, choć najprawdopodobniej - nie w najbliższym czasie.

Czas jest bardzo trudny i podwyżek w segmencie energii cieplnej - nie da się uniknąć. Wszystko jednak zależy od skali tych podwyżek. Jak widzimy sytuację w okolicznych miastach, sięgają one często nawet 100% - mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Z ostrzeszowskiego cieplika korzysta blisko 4500 tys. mieszkańców, ale także szkoły, przedszkola i instytucje. Niestety, muszą się oni liczyć z tym, że najprawdopodobniej już niebawem ich rachunki wzrosną. Na ten moment mieszkańcy za 1 GJ (jednostka energii) płacą 34.93zł / brutto, a już niebawem zapłacą 48.30zł / brutto.

Warto nadmienić, że na cenę ciepła wpływ ma wiele czynników. W przypadku Zakładu Energetyki Cieplnej w Ostrzeszowie ponad 50% kosztów to paliwo spalane w kotłowniach, 20% to koszty energii elektrycznej, a 30% to pozostałe koszty - amortyzacji, remontów, wynagrodzeń.

Cena energii cieplnej to cena złożona. Jednak w dużej mierze elementy, które o niej decydują, w dzisiejszych czasach drastycznie wzrosły. Cena ciepła to nie jest cena dowolnie ustalana przez spółkę - to cena regulowana. Oznacza to, że nie jest ona ceną wolnorynkową, tylko poprzez różnego rodzaju ograniczenia, ta cena jest kontrolowana i aby weszła w życie musi zostać zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki - mówi prezes spółki ZEC, Artur Derewiecki.

Prezes spółki ZEC zapewniał, że dołożono wszelkich starań, by ceny ciepła w Ostrzeszowie nie wzrosły aż tak bardzo, jak w sąsiednich miejscowościach. Spółka kupuje miał węglowy w korzystnej cenie, a także posiada bezterminową umowę z Polską Grupą Górniczą, która gwarantuje dostawę opału. ZEC jest zarazem jednym z nielicznych, którym udało się taką współpracę z PGG zawrzeć.

Najprawdopodobniej do końca roku mieszkańcy korzystający z miejskiego cieplika zapłacą już wyższe rachunki - w cenie 48,30zł / brutto za 1 GJ - dla porównania ostrowianie już od września za 1 GJ zapłacą blisko 120 złotych! Taryfa ta będzie obejmować ogrzewanie i ciepłą wodę. Stawka jest ta sama.

"Szósty zmysł" - jak dobrze pamiętasz film z Brucem Willisem? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się były pacjent Malcolma, którego poznajemy w scenie otwierającej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE