Nie wolno było ich czytać! ZAKAZANE KSIĄŻKI na wystawie w ostrzeszowskiej bibliotece

2020-10-13 12:04 ksz
czernik
Autor: ksz

Trwa "tydzień zakazanych książek" w bibliotece w Ostrzeszowie. Corocznie placówka włącza się w tę akcję. W tym roku w ostrzeszowskiej książnicy jest ona przedłużona do końca października. Jej celem jest pokazanie społeczeństwu jakie pozycje, na przestrzeni lat, w różnych zakątkach świata były zakazane.

Ostrzeszowskie bibliotekarki kilkadziesiąt tytułów zebrały w gabloty i do końca października można oglądać wystawę tych książek, na które kiedyś nałożono cenzurę.

Jest to zbiór tytułów, które w pewnych czasach, przez pewne osoby, z pewnych powodów były cenzurowane i niedostępne dla ogółu. Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest świętem wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek i księgarń.

Wystawa czynna jest do końca miesiąca. Dostępna jest w holu na 1. piętrze biblioteki w Ostrzeszowie.