łogiń

i

Autor: pixabay.pl

Nie pal ognia w lesie! Przypominają strażacy z Ostrzeszowa

2023-03-17 10:06

Nie pal ogniska w lesie, a dokładniej - nie rób tego w miejscach niedozwolonych. Wiosenna aura może sprawić, że część z nas z chęcią rozpocznie już sezon ogniskowy. Dlatego - przed jego rozpoczęciem - warto przypomnieć sobie kilka zasad. Bo nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z obowiązku ich przestrzegania.

Nie rozpalaj ognisk i nie używaj otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu.

Po raz kolejny przypominają strażacy z Ostrzeszowa.

To ważne szczególnie teraz, gdy zbliżająca się wielkimi krokami wiosna budzi nie tylko przyrodę - ale także, często niebezpieczne i nieodpowiedzialne, zachowania ludzi.

W lasach, na terenach przyleśnych, torfowiskach i wrzosowiskach - w odległości 100 metrów od granicy lasu jest niedopuszczalne wykonywać czynności, które mogą wywołać niebezpieczeństwo. Mówimy tutaj o pożarze. Rozniecanie ognia w takich miejscach jest możliwe po konsultacji z zarządcą lub właścicielem lasu, gdzie on wyznaczy nam do tego odpowiednie miejsce i wskaże, jak powinniśmy się zachowywać i nadzorować ogień. Trzeba też przypomnieć, że na terenach leśnych zabronione jest CAŁKOWICIE palenie tytoniu - mówi Noemi Biel, oficer prasowy straży pożarnej w Ostrzeszowie. 

Jeśli już znajdziemy się w wyznaczonym miejscu, w którym ognisko możemy rozpalić, jak je odpowiednio zabezpieczyć? 

Miejsce paleniska należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Ściągamy wierzchnią warstwę ściółki na średnicy metra od ogniska. Musimy też mieć zawsze pod ręką coś do ugaszenia ewentualnego pożaru - wodę i piasek, do zasypania. Jeśli zauważymy jakikolwiek odłamek, który spadłby od tego ogniska i stwarzał bezpośrednie zagrożenie - natychmiast reagujemy i gasimy ognisko - dodaje Noemi Biel. 

Za palenie ogniska w miejscu niedozwolonym straż pożarna może ukarać nas mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych.

QUIZ z wiedzy ogólnej o polskich serialach. Nie skompromituj się!

Pytanie 1 z 13
Kto grał małżeństwo Barbary i Bogumiła Niechciców w serialu "Noce i dnie"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE