Najczęściej gryzą psy i koty. W powiecie ostrzeszowskim - blisko 45 przypadków pokąsania

2022-11-24 9:03
pies
Autor: pixabay.pl

W powiecie ostrzeszowskim w ubiegłym roku odnotowano 44 przypadki pokąsania ludzi przez zwierzęta. W tym roku - 42. Statystyki nie są najgorsze. Ale mogłyby też być lepsze. Tym bardziej, że nie z każdym ugryzieniem udajemy się do lekarza - choć powinniśmy.

42 przypadki pokąsania ludzi przez zwierzęta.

Najczęściej przez psy i koty. Tyle zdarzeń odnotował ostrzeszowski sanepid w tym roku.

Nie jest to dużo, ale też niemało. Bo trzeba zwrócić uwagę na to, że nie każdy taki przypadek zostaje odnotowany.

Często osoby pogryzione lub pokąsane przez psy - lub inne zwierzęta - nie zgłaszają tego do lekarza ani na SOR. A jest to bardzo ważne, bo tylko specjaliści mogą udzielić nam fachowej pomocy.

Na terenie powiatu ostrzeszowskiego w roku bieżącym odnotowano 42 przypadki pokąsania. Jakie są najważniejsze zasady postępowania w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić ranę, bez względu na to, czy jest to rana widoczna, czy nie. Następnie należy NIEZWŁOCZNIE zgłosić się do lekarza, bądź SOR albo nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli jest możliwość ustalenia właściciela danego zwierzęta, są one poddawane obserwacji przez lekarza Powiatowej Inspekcji Weterynarii - mówi Aleksandra Knychała z ostrzeszowskiego sanepidu. 

Jeżeli jednak nie można znaleźć właściciela zwierzaka - osoba pokąsana powinna przyjąć szczepionkę ochronną przeciwko wściekliźnie.

Jak dobrze znasz film "Psy"? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 8
Jakie miasta pełniły rolę plenerów podczas produkcji filmu?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE