Zabawa w chowanego

i

Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich

Kaliska kuria reaguje na film braci Sekielskich. Jest oświadczenie biskupa Janiaka

2020-05-16 18:41

Jest oświadczenie kaliskiej kurii po filmie braci Sekielskich ZABAWA W CHOWANEGO. Obraz, który miał premierę w sobotnie przedpołudnie, traktuje o pedofilii w kościele. Jest w nim bardzo obszerny wątek biskupa Diecezji Kaliskiej, bp. Edwarda Janiaka, który miał tuszować przypadki pedofilii wśród księży jego diecezji. Film wywołał nie tylko krytyką świata duchownego wśród społeczeństwa, ale i samą kaliską kurię ...do reakcji. [WIDEO]

“Zabawa w chowanego” to drugi już film braci Tomasza i Marka Sekielskich pokazujący problem pedofilii w wśród księży.

Tym razem bracia skupiają się przede wszystkim o ofiarach księdza Arkadiusza Hajdasza, który swoją posługę pełnił m.in. w Pleszewie oraz w Kaliszu. I tu pojawia się niemały wątek biskupa kaliskiego księdza Edwarda Janiaka, który miał tuszować fakty tej seksualnej przemocy. I zamiast pomóc, przenosił księdza z parafii do parafii.

Ale to nie jedyne błędy.

Biskup kaliski - jeszcze jako biskup pomocniczy w archidiecezji wrocławskiej, miał także pomóc w przeniesieniu do diecezji bydgoskiej innego kapłana, wobec którego było podejrzenie o pedofilię.

Po porannej, internetowej premierze filmu braci Sekielskim oświadczenie wydał arcybiskup Wojciech Polak. Całość możecie zobaczyć TUTAJ:https://www.youtube.com/watch?v=WXvfjaPiLeA#action=share

Kilka godzin później na stronach Diecezji Kaliskiej pojawiło się oświadczenie biskupa kaliskiego ks. Edwarda Janiaka.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.      

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń związanych z wizytą rodziców jednego z pokrzywdzonych, należy podkreślić, że miało to miejsce w 2016 roku, kiedy obowiązywały inne uregulowania prawne. Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury.

Nawiązując do wątku sprawy ks. Pawła Kani, bp Edward Janiak pełnił w archidiecezji wrocławskiej posługę biskupa pomocniczego w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji.

Dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do Kurii w lutym 2020 roku i zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska. 

Kuria Informuje, że jest w posiadaniu pełnej dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020.

Czytamy w komunikacie kurii kaliskiej.

Od grudnia 2018 roku śledztwo w sprawie księdza Arkadiusza Hajdasza prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pleszewie. Ksiądz usłyszał już zarzuty dotyczące jednej z ofiar. Obecnie prokuratorzy czekają na końcową, zbiorczą opinię biegłych co do stanu zdrowia kapłana.  Podczas śledztwa był on badany przez biegłych z zakresu psychiatrii i seksuologii.

Po tej opinii powinien być sporządzony akt oskarżenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE