Jeszcze bez wyroku w cywilnym procesie przeciwko Diecezji Kaliskiej

2022-05-20 17:28
Jeszcze bez wyroku w cywilnym procesie przeciwko Diecezji Kaliskiej
Autor: maraj na zdj. Jakub i Bartlomiej Pankowiak i mec. Artur Nowak

To jeszcze nie koniec. Dziś (piątek) w sądzie w Kaliszu odbyła się kolejna rozprawa w cywilnym procesie przeciwko Diecezji Kaliskiej. Pół miliona złotych chce od kościoła chce dorosły dziś Bartłomiej Pankowiak, który był wykorzystywany przez księdza H.

Sprawa stała się głośna po filmie braci Sekielskich „Zabawa w Chowanego”, którego antybohaterem, był ksiądz H. Kapłan skrzywdził dwóch braci Pankowiaków, którzy wnieśli o milion złotych odszkodowania od Diecezji Kaliskiej. Ale Jakub - tuż przed procesem się wycofał.

Sądziłem, że empatia ze strony polskich hierarchów spowoduje, że zdecydują się przyjąć współodpowiedzialność za przestępstwa swoich podwładnych. To nie nastąpiło, więc historia z rozprawą sądową i z wygraniem lub przegraniem jej niewiele  wniesie. Oczywiście mam nadzieję, że mój brat ten proces wygra. Natomiast jeśli chodzi o mnie, to i tak niewiele zmieni. Te zadośćuczynienia, które wypłaca kościół, te ugody, które są między poszkodowanymi, a prawnikami nie powodują zmiany mentalnej w strukturach kościelnych. W pewnym momencie stwierdziłem, że moje działania nie mają żadnej mocy sprawczej. Poszkodowani w kościele katolickim są cały czas źle traktowani i narażeni na stres.

Mówi Jakub Pankowiak.

O 500 tysięcy złotych walczy cały czas drugi z braci, Bartłomiej.

Bez względu na to czy ta kwota będzie wynosiła 500 tysięcy złotych, czy 1 złoty. Dla mnie ważne będzie przyznanie się sprawcy. W zasadzie oprawca już się przyznał, teraz czas na Diecezję Kaliską. Chciałbym nadrobić 20 lat życia. Spotykać się z przyjaciółmi, podróżować, wrócić do gry na instrumentach, podszkolić język angielski. Chcę zrobić to, czego nie udało mi się w dzieciństwie.

Mówi Bartłomiej Pankowiak

Ksiądz Arkadiusz H., został w procesie karnym uznanym za winnego, przyznał się do winy. Do więzienia jednak nie pójdzie, bo sprawa się przedawniła.​

QUIZ. Policyjny slang. Sprawdź, czy znasz te słowa! Odnajdziesz się wśród policjantów?

Pytanie 1 z 10
Klient szybko obrobiony i już na dołku - co to znaczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE