Inauguracja kampanii "Transplantacja – jestem na TAK" w ZS1 w Ostrzeszowie

2020-02-28 15:25
zs1
Autor: powiat ostrzeszowski

W piątek 28 lutego w Zespole Szkół numer 1 w Ostrzeszowie odbyła się inauguracja kampanii "Transplantacja - jestem na TAK". Szkoła organizuję akcję już po raz 12. W spotkaniu uczestniczyli pełnoletni uczniowie oraz mieszkańcy Ostrzeszowa, którzy byli zainteresowani tematem transplantologii. Prelekcje na ten temat wygłosili lekarz, ksiądz oraz osoba po przeszczepie serca.

Zespół Szkół numer 1 w Ostrzeszowie od lat propaguje idee transplantologii. Dzięki przeszczepom uratowano już wiele żyć, dlatego tak ważne są kampanie społeczne na ten temat. W 2019 roku w Polsce od zmarłych dawców pobrano 1473 narządy. Najczęściej były to nerki. "Nie zabierajmy narządów do nieba, skoro tu mogą zdziałać cuda" głosi hasło szkolnej kampanii. 

Impreza rozpoczęła się wspaniałym występem profesora Głydy, który opowiedział o transplantacji z medycznego punktu widzenia. Była też pani po przeszczepie serca, która przedstawiła nam jak wygląda życie z sercem zmarłej osoby. Jak dźwiga się ten ciężar i szczęście zarazem. Była również pani z Drużyny Szpiku, opowiedziała nam o znaczeniu szpiku. Był też teolog, który opowiedział jak religia podchodzi do dawstwa narządów. 

Mówi koordynatorka kampanii Dorota Pilarska. 

W tym roku w akcję zaangażowane zostaną także sołectwa, dodaje koordynatorka.

Swoją działalność pragniemy poszerzyć o sołectwa (...). Mogłyby na przykład na festynach zorganizować punkt informacyjny. Każdy dostanie gadżet i jeżeli wyrazi taką chęć to oświadczenie woli.

Poza tym w ramach kampanii „Transplantacja jestem na TAK” ZS1 planuje między innymi organizowanie punktów informacyjnych w szkołach średnich, w Urzędzie Miasta i Gminy w Ostrzeszowie oraz w galerii handlowej. Na ulice miasta wyruszą również młodzieżowi liderzy zdrowia, którzy rozdawać będą materiały informacyjne przybliżające idee transplantacji, gadżety promocyjne oraz słodkości.

Otwarcie MDK w Kaliszu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE