Czy Ostrzeszów dopłaci do zbierania deszczówki? "W budżecie nie ma zapisanego takiego programu"

2020-05-20 12:55 ksz
deszcz
Autor: pixabay.com

Program dopłat do odbioru wody deszczowej wprowadzi między innymi Ostrów Wielkopolski i wiele innych miast w Polsce także decyduje się na taki krok. Chodzi o zapobieganie podtopieniom, bo coraz częściej zdarzają się opady intensywne i krótkotrwałe, a one mogą powodować powodzie. Zbieranie deszczówki to także dobry sposób na susze, bo wcześniej zgromadzoną wodę można wykorzystać wtedy kiedy opadów brakuje. Ostrzeszów w tym roku takich dotacji nie wprowadzi.

Pilotażowy program dopłat do deszczówki wprowadzi między innymi Ostrów Wielkopolski. Czy Ostrzeszów weźmie z niego przykład? Póki co nie, bo w tegorocznym budżecie większość środków na ochronę środowiska została przeznaczona na dofinansowanie do wymiany starych pieców. I na tym, na razie skupia się Ostrzeszów.

W tegorocznym budżecie nie mamy zapisanej takiej dotacji, takiego programu. Widzimy, że on się pojawia w niektórych, innych miastach i być może pojawi się w przyszłym roku i u nas, ale w tym roku jeśli chodzi o ochronę środowiska zdecydowaliśmy, tak jak w latach ubiegłych, że zdecydowana większość środków jest przeznaczona na wymianę niskosprawnych źródeł ciepła, czyli starych pieców. Myślę, że jest to ogromny problem (...). Jak powiedziałem - w tym roku tego nie mamy (przyp.red dotacji do deszczówki), natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby to wprowadzić do budżetu na kolejny rok, ale jest to kwestia przyszłości.

Mówi burmistrz Patryk Jędrowiak.

W Ostrowie Wielkopolskim pilotaży program dopłat do odprowadzania deszczówki ruszy w czerwcu. Na ten cel w budżecie zabezpieczono 70 tys. zł. Wysokość dotacji będzie uzależniona od rozbudowy infrastruktury.