Była stołówka - będzie Izba Tradycji! 1 LO w Ostrzeszowie wyeksponuje historyczne pamiątki

2021-04-15 11:27 ksz
1lo
Autor: ksz

1 Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie ma 101 lat, a do tej pory nie miało pomieszczenia, gdzie mogłoby pochwalić się pamiątkami czy trofeami. Teraz to się zmieni. Do września ma zostać wykonany remont dawnej stołówki szkolnej. Tam mają pojawić się witryny i półki, na których dotąd schowane w archiwum pamiątkami będzie mógł każdy zobaczyć.

I Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, które niedawno, bo 1 kwietnia obchodziło 101 rocznicę powstania, nie posiadała dotąd stałej izby tradycji. Wiele pamiątek historycznych było schowanych w archiwum szkoły, nieliczne eksponowane były w witrynach na terenie całej szkoły. O potrzebie powstania takiego szczególnego miejsca, gdzie każdy mógłby zapoznać się z bogatą historią szkoły i budynku przy ul. Zamkowej 21, dyrektor I LO Michał Błoch myślał już od dawna.

Pół roku temu, podczas rozmowy z panem Starostą Lechem Janickim i Kierownikiem Wydziału Oświaty, panem Adamem Mickiewiczem uznaliśmy, że potrzeba większego pomieszczenia, w którym można eksponować zgromadzone pamiątki. Po przemyśleniach rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” zdecydowałem, że będzie to pomieszczenie dawnej stołówki szkolnej. Oczywiście taka modernizacja wymaga nakładów pracy i środków. Wiele udało się zrobić własnymi siłami. Nieocenioną pomoc okazała pani Dominika Grzesiak-Sikora, która wraz z naszym nauczycielem historii, panem Sebastianem Rubikiem i przy wsparciu pana Janusza Krysia napisała projekt, który już w najbliższym czasie częściowo pomoże urządzić naszą Szkolną Izbę Tradycji za pozyskane środki. W pomysł zaangażował się także ksiądz proboszcz Paweł Maliński i sąsiedni PCPR. 

Mówi dyrektor 1 LO Michał Błoch.

Do izby prowadzą już nowe-stare drzwi. To unikat. Są to oryginalne drzwi więzienne z czasów II wojny światowej

drzwi
Autor: Powiat ostrzeszowski

Uroczyste otwarcie Izby Tradycji w I LO planowane jest na początek nowego roku szkolnego.

izba
Autor: Powiat ostrzeszowski