80% hodowców trzody chlewnej z Ostrzeszowa nie spełnia zasad bioasekuracji! Grozi nam ASF?

2020-02-06 11:03
świnie
Autor: pixabay.com

Te dane są niepokojące. Jak wynika z kontroli, jakie prowadził Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrzeszowie w aż 80% gospodarstw z terenu powiatu ostrzeszowskiego stwierdzono nieprawidłowości. Rolnicy problem bagatelizują, a Afrykański Pomór Świń jest już w Wielkopolsce. Ogniska tej choroby stwierdzono w powiecie wolsztyńskim. Konsekwencje nieprzestrzegania zasad bioasekuracji mogą być dotkliwe.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe czy dziki. Jeszcze do niedawna ogniska ASF stwierdzano jedynie na północy i wschodzie Polski. Choroba szybko się rozprzestrzenia i do padnięcia dzików doszło także w powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce. Inspektorat Weterynarii w Ostrzeszowie postanowił działać i sprawdzić czy miejscowi rolnicy przestrzegają zasad bioasekuracji. Takie działania mają chronić stado przed wdarciem się wirusa. Niestety kontrola wykazała dużo nieprawidłowości. Z nimi związane są także koszty.

- 80% gospodarstw nie spełnia warunków bioasekuracji. Wymowne jest to, że wydaliśmy 8 tys. złotych na same znaczki pocztowe, bo przy stwierdzeniu niezgodności musimy wszczynać postępowanie administracyjne i w związku z tym kolejne wszczęcie, zakończenie, wydanie decyzji to tyle kosztuje.

- tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii w Ostrzeszowie Krzysztof Lamek.

Jak zapewnia ostrzeszowski inspektorat z hodowcami prowadzone są spotkania, które mają uświadomić im wagę zagrożenia, jakie niesie ze sobą ASF. Przeszkoleni zostali także myśliwi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE