Wyrok apelacyjny w sprawie księdza H. za dwa tygodnie

2021-10-15 13:32
ksiądz H
Autor: BŹ

Bez wyroku apelacyjnego w głośnej sprawie księdza Arkadiusza H., którego w tym roku Sąd Rejonowy w Pleszewie skazał na 3 lata więzienia za molestowanie ministranta. Prokurator chciał 6 lat więzienia. A obrona kary 1, 5 roku w zawieszeniu na trzy lata. Sąd odroczył ogłoszenie - z powodu procedur prawnych.

Kwestia winy wydaje się bezsporna, bo sam oskarżony podczas procesu w sądzie pierwszej instancji przyznał się do skrzywdzenia chłopca, dziś dorosłego mężczyzny. I właśnie czas tutaj odgrywa rolę.

Bo do molestowania doszło niemalże ćwierć wieku temu. Kiedy obowiązywały inne przepisy.

Prokuratura postawiła zarzut zgodnie z nowym kodeksem, a sąd w Pleszewie wydał wyrok oparty o przepisy obowiązujące w czasie dokonania przestępstwa.

Teraz Sąd Okręgowy, w Kaliszu który rozpatruje apelacje - potrzebuje czasu, by kwestie przepisów przeanalizować, szczególnie pod kątem przedawnienia karalności czynu.

Decyzję ogłosi 28 października.

Tymczasem przed sądem cywilnym niedługo ma ruszyć proces o odszkodowanie.

Od Diecezji Kaliskiej pokrzywdzony mężczyzna chce miliona złotych.

W tej sprawie odbyły się już mediacje, ale strony nie doszły do porozumienia. Dlatego kwestie ewentualnego odszkodowania rozstrzygnie sąd.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE