dozór

i

Autor: policja.pl

Więźniowie z "obrączkami". Więcej dozorów elektronicznych w regionie kalisko-ostrowskim w 2022 roku

2023-02-14 8:08

Z każdym rokiem więcej skazanych trafia pod elektroniczny dozór. W ubiegłym roku Sąd Okręgowy w Kaliszu uwzględnił ponad 170 takich wniosków dotyczących skazanych z południowej Wielkopolski. W ramach tego rozwiązania - skazany otrzymuje specjalną bransoletkę, którą musi nosić na nodze. Ale ma określone zakazy i nakazy.

174 osoby skazane przez sądy w regionie zamiast trafić za kratki dostały dozór elektroniczny. Wniosków o taki system kary jest coraz więcej. Decyzje za każdym razem podejmuje sąd okręgowy w Kaliszu.

Osoba z dozorem dostają specjalną bransoletkę, za pomocą której jest pod ciągłą kontrolą. Ale zamiast za kratkami - jest na wolności. Może pracować czy się uczyć. Oczywiście ma też pewne zakazy i nakazy.

- Takich wniosków jest z roku na rok więcej - mówi prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu Patryk Pietrzak.

Ten system jest o wiele tańszy niż pobyt skazanych w zakładzie karnym. Szacowany koszt pobytu skazanego w zakładzie karnym to kilka tysięcy złotych miesięcznie, a elektroniczny dozór to koszt kilkuset złotych do tysiąca. Także to wszystkim się kalkuluje. Ten dozór jest stosowany tylko w pewnej kategorii sprawców. To nie jest tak, że może z niego skorzystać recydywista.

Dozór elektroniczny stosowany jest tylko w wyznaczonych przypadkach. Chodzi o wyroki do - maksymalnie 1,5 i dotyczące lżejszych przestępstw. Poprzedzony jest dokładną analizą przypadku a także wywiadem z rodziną czy współlokatorami skazanej osoby.

Na takie rozwiązanie - nawet przy niższych wyrokach nie mogą jednak liczyć sprawcy przemocy domowej czy recydywiści.

Największe hity wszech czasów. Sprawdź, czy potrafisz je dokończyć

Pytanie 1 z 8
Dokończ tekst: Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE