Trzeba ZADBAĆ o SIEBIE! Apelują służby sanitarne

2021-09-29 11:22
Zadbać o siebie
Autor: pixabay

Nie dbamy o siebie – nie szczepimy się, nie nosimy maseczek, nie przestrzegamy reżimu – mówią służby sanitarne w Ostrowie Wielkopolskim. Zmniejszenie liczby zachorowań na Covid - 19 przyniosło efekt również w postaci lekceważenia nadal obowiązujących obostrzeń. Jak choćby te, że w urzędach, sklepach, szkolnych korytarzach czy w autobusach noszenie maseczek jest nadal obowiązkowe. Tymczasem sezon grypowy dopiero przed nami. A maseczki nie tylko chronią przed koronawirusem.

- Maseczka nie jest oczywiście antidotum na zachorowanie, bo wtedy nie byłyby potrzebne szczepienia, ale jest pierwszą, podstawową ochroną - mówi Andrzej Biliński, szef ostrowskiego Sanepidu.

Maseczka w sposób istotny zapobiega zakażaniu, ale tylko wtedy gdy jest prawidłowo założona, zakrywa usta i nos. I gdy jej stosowanie ma charakter masowy. Natomiast jeśli dzieje się to incydentalnie i jest źle założona, to jej znaczenie jest minimalne i nie chroni przed zakażeniem.

Inne kraje europejskie są bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe.

Nakładają ten obowiązek w sposób pośredni ponieważ bez tego nie ma możliwości korzystania z wielu dóbr publicznych, udogodnień. Jeśli nie ma się świadectwa szczepienia trzeba wykazać się certyfikatem ozdrowieńca lub każdorazowo zrobić test, co nie jest tanie  - dodaje Biliński.

W powiecie ostrowskim szczepionki przeciw Covid - 19 przyjęło nieco ponad 50 procent mieszkańców.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE