Trudna sytuacja w DPSie w Pleszewie. Personel jest wykończony

2020-04-11 13:05
coronawirus
Autor: pixabay

Coraz trudniejsza sytuacja w DPSie w Pleszewie. Od tygodnia zamkniętych w budynku na kwarantannie jest 145 pensjonariuszy ​i 21 osób personelu. Pierwszym kończy się cierpliwość, drugim siły - te fizyczne i psychiczne. Pleszewski DPS nie jest jedynym zamkniętym z powodu COVID-19. Podobnie jest też m.in. w Kaliszu czy w Psarach w powiecie ostrowskim.

W całej Polsce Domy Pomocy Społecznej są w szczególnie trudnej sytuacji. Brakuje rąk do pracy, czasami środków ochrony osobistej.

O gigantycznym zmęczeniu mówią pielęgniarki z ośrodka w Pleszewie. Od tygodnia zamknięte są - razem z pensjonariuszami- w budynku i nie wiadomo, jak długo to potrwa. Pojawia się stres związany z izolacją.


Jak nas informują - jeszcze wczoraj brakowało środków ochrony osobistej. Dziś kombinezony zostały dostarczone.
Część personelu wciąż też czeka na ...zrobienie testów. Do tej pory wymazy pobrano od wszystkich pensjonariuszy i części opiekunów.
Wiadomo, że pozytywnych wyników jest co najmniej 11ście.

Starosta pleszewski MACIEJ WASIELEWSKI - tłumaczy to procedurami.

Ja się tym paniom nie dziwię. Od tygodnia są zamknięte. Niemniej jednak nie wszystko jest w rękach powiatu. Staramy się jak tylko możemy pomóc. Wiem,że nie wszyscy mieli od raz wykonane testy na koronawirusa. Ale takie są procedury. Listę ustala Sanepid. I wiem,że dzisiaj na nią zostali wpisani ci, którzy testów nie mieli zrobionych. Chodzi o to, by minęło 7 dni od kontaktu z osobą zarażaną- bo wtedy wyniki jest bardziej wiarygodny. Stąd takie przesunięcia, które mogą się nie podobać. Ale takie są zasady. Ja ze swej strony robię wszystko, by przyspieszyć to ci się da. Staramy się także na bieżąco uzupełniać wszystkie materiały. Wiem,że panie dostały już kombinezony i inny niezbędny sprzęt.

Mówi starosta pleszewski.

Dzisiaj też, po prośbach i apelach pielęgniarek, udało się zorganizować dla nich pomoc psychologiczną.

W całym powiecie pleszewskich COVID-19 potwierdzono do tej pory u 48 osób. 1 zmarła.
W Wielkopolsce jest już  489 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 26 osób zmarło. 9 osób wyzdrowiało.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE