Teraz Polska! Teraz kłótnia! Na sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego

2020-02-26 19:28 BO
teraz polska
Autor: Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim

"Godło niezgody" na sesji Rady Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Chodzi o znak TERAZ POLSKA, który miasto otrzymało i wykorzystuje na oficjalnych ​dokumentach. Kłopot w tym, że trzeba było za to zapłacić. Dlatego radny opozycji Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej pyta, czy miasto naprawdę musi wydawać na ten cel pieniądze?

Ostrów Wielkopolski został laureatem konkursu „Teraz Polska” w kategorii „Gminy” w 2018 roku. Od tego czasu może wykorzystywać znak na oficjalnych dokumentach. Ale to kosztuje.  Opłata wstępna wyniosła 5,5 tysiąca złotych. Kolejne 10 tysięcy kosztowały prawa do wykorzystywania godła. A te prawa kończą się w czerwcu tego roku. Dlatego radny miejski Jakub Paduch pyta, czy jest sens wydawania kilkunastu tysięcy złotych na taką promocję? Czy miasto nie ma ważniejszych wydatków?

Z takim podejściem nie zgadza się prezydent Beata Klimek, która uważa, że takie logo na dokumentach miasta to świetna promocja.

Mam wrażenie, że radny deprecjonuje wszystkie nagrody, jakie udało się miastu zdobyć podczas mojej prezydentury. Godło TERAZ POLSKA jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem promującym polskie samorządy i polskie firmy. I to, że miasto ma taką nagrodę- jest dla niego prestiżem i wyróżnieniem.

Opłata rejestrowa jest normalną procedurą, która obowiązuje każdego, kto chce wziąć udział w tym konkursie.  I poddać się tej weryfikacji.

Ja widzę, że te tytuły i honory, jakie miasto otrzymuje czy w kraju czy też w Europie, bardzo bolą radnego Paduch.

Mówi Beata Klimek.

Wyjątkowo muszę się zgodzić z Panią Prezydent - odpowiedział radny Jakub Paduch. Deprecjonuję wartość nagród, za które trzeba zapłacić.

Godło Teraz Polska nie prowadzi, czy kapituły nie prowadzi żaden państwowy podmiot, ale tym warunkiem podstawowym jest opłata wstępna, która wynosi 5,5 tysiąca złotych. A potem jest 10 tysięcy, które trzeba zapłacić za prawo do używania logo.

Z tego punktu widzenia, dla mnie, to logo, podobnie jak inne tytuły przyznawane na podobnych zasadach, są mniej ważne niż nagrody przyznawane przez niezależne koło ekspertów, i za które nie trzeba płacić.

Pytanie retoryczne- czy gdybyśmy nie zapłacili za to wszystko ,to czy miasto mogłoby posługiwać się tym godłem?

Dlatego uważam, że te pieniądze można wydać lepiej. Są to pieniądze z budżetu miasta, są to pieniądze ostrowian. Dlatego warto się zastanowić nad ich przeznaczeniem. Może lepiej kupić za nie oczyszczacze powietrza do ostrowskich przedszkoli?

Mówi radny Paduch.


Ostrów ma prawo do wykorzystywania godła Teraz Polska do 18 czerwca tego roku. Na razie nie ma decyzji, czy będzie płacić dalej by ze znaku korzystać.

Więcej na temat pytań radnego Paducha znajdziecie TUTAJ : https://www.facebook.com/paduch.jakub/photos/a.669817639728003/2919320304777714/?type=3&theater