Seniorze nie daj się oszukać! Policja apeluje o ostrożność w kontakatch z obcymi

2020-05-22 23:37
policja
Autor: Policja Ostrów Wielkopolski

Ostatnie dni to prawdziwe "ożywienie" oszustów, którzy wykorzystując zwykłą ludzką łatwowierność, bezlitośnie okradają. Szczególnie osoby starsze. Seniorzy z całej Wielkopolski stracili w ciąg kilku dni łącznie prawie pół miliona złotych. 73-latek z Ostrowa oddał oszustom ponad 120 tysięcy złotych. Dlatego policja mówi wprost : Seniorze nie daj się oszukać! I nie wierz w to, co mówią dzwoniący do ciebie obcy ludzie. [AUDIO]

O ostrożność w kontaktach z obcymi apelują policjanci z Ostrowa. Ale nie tylko. Bo oszuści pojawili się w ostatnich dniach na ternie całej Wielkopolski. I wyłudzili od seniorów oszczędności ich życia. Często niemałe. 

I dlatego ruszyła akcja  skierowana przede wszystkim  do osób starszych. Bo to oni padają ofiarami bezwzględnych oszustów.

Plakaty z informacjami, co robić gdy dzwoni do nas ktoś obcy i próbuje wyłudzić pieniądze, pojawiły się w wielu miejscach publicznych, takich, w których bywają seniorzy. Jak na przykład ogródki działkowe.

W materiałach znajdują się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. Zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Mówi Małgorzata Michaś, rzecznik KPP w Ostrowie.

Ważne jest by podczas takiej rozmowy faktycznie rozłączyć telefon. I zadzwonić do rodziny lub na policję.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że telefon od kogoś kto podaje się za bliską nam osobę i mówi o wypadku czy innym nieszczęściu, i prosi o pieniądze, wywołuje stres i emocje. I niejako zapomina się o logicznej ocenie sytuacji. I to wykorzystują oszuści. Dlatego tak ważne jest by pamiętać, żeby taką rozmowę przerwać i samemu zadzwonić do wnuka czy innej bliskiej osoby, którą- rzekomo- przed chwilą słyszało się w telefonie.

Jeśli to prawdziwy wnuk, to nie będzie miał tego za złe. Jeśli oszust- to nie pozwolimy mu się okraść.

Dodaje rzecznik ostrowskiego garnizonu.

Jednocześnie policja apeluje do młodych osób by rozmawiali z seniorami i przestrzegali przed oszustami.

Seniorze nie daj się oszukać! Apeluje policja. Mówi rzecznik KPP w Ostrowie Małgorzata Michaś