Sąd Najwyższy odrzucił kasację RPO. Piotr M. zostaje w więzieniu.

2020-02-04 18:21
Sąd Najwyższy
Autor: wikipedia

Piotr M. zostaje za kratami. Skazany na 25 lat więzienia za podwójne zabójstwo w Tłokini Wielkiej koło Kalisza, niepełnosprawny intelektualnie 32 latek- nie opuści więzienia. Sąd Najwyższy we wtorek po południu oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich. Swoją decyzję uzasadnił między innymi tym, że nie jest możliwe, aby oskarżony powtórzył jako wyuczony tekst okoliczności zdarzenia, które podsunęli mu policjanci. O uniewinnienie walczy rodzina Piotra M. I zapowiada, że się nie podda.

Rodzina i Rzecznik Praw Obywatelskich podnosili, że niepełnosprawny intelektualnie Piotr M. nie mógł zabić dwóch osób. A jego przyznanie się do winy- budzi wątpliwości.

A chodzi o podwójne zabójstwo z listopada 2010 roku. W Tłokini Kościelnej koło Kalisza zamordowano 44- letnią kobietę i jej 80-letnią matkę. Ciała znalazła - 12-letnia wówczas- córka i wnuczka ofiar. Rok później zatrzymano niepełnosprawnego intelektualnie Piotra M., który przyznał się do zabójstwa.
I to przyznanie było jedno z głównych dowodów w sprawie. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał go na dożywocie. Po apelacji obrony- sąd - zmienił wyrok na 25 lat.

Sąd Najwyższy uznał inaczej. Swoją decyzję uzasadnił między innymi tym, że nie jest możliwe, aby oskarżony powtórzył jako wyuczony tekst okoliczności zdarzenia, które podsunęli mu policjanci.

4 lutego 2020 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedziała  Martyna Łuczak z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

O uniewinnienie walczy rodzina Piotra M. I zapowiada, że się nie podda.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE