przemoc

i

Autor: pixabay

Przemocy domowej wciąż dużo. Za dużo

2022-04-08 8:49

Wciąż bardzo dużo przemocy domowej w powiecie ostrowskim. Tylko od początku tego roku policjanci założyli blisko 140 NIEBIESKICH KART. W całym ubiegłym roku było ich ponad 700.

Statystyki - jeśli chodzi o przemoc domową - są bezwzględne.

Ofiarami są najczęściej kobiety i dzieci.

- Przemoc może przybierać różne formy - mówi Małgorzata Michaś, rzecznik komendy policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Przemoc może być psychiczna, finansowa, seksualna, ekonomiczna czy fizyczna. Ważne, by reagować na każdy jej przejaw. Bardzo rzadko się zdarza, że kończy się na "pierwszym razie", dlatego im szybciej poprosimy o pomoc, tym szybciej będzie można ją zatrzymać.

Niebieska Karta to cały zakres pracy i pomocy. To zespół ludzi, specjalistów, którzy zajmują się "sprawą". Trzeba też pamiętać, że policjanci mają już takie uprawnienia, że mogą nakazać sprawcy opuszczenie domu, jeszcze zanim sprawa ruszy na dobre. 

Policja i psycholodzy wskazują, że statystykom "pomogła" pandemia i lockdown.

Ale nie można nią tłumaczyć wszystkiego. Niestety w większości przypadków powodem agresji jest nadużywanie alkoholu.

W całym ubiegłym roku ostrowscy policjanci założyli prawie 750 niebieskich kart.

Liczba kart nie jest równa liczbie ofiar przemocy - bo w każdym przypadku agresji nowa karta jest zakładana. Ale z drugiej strony często jest tak, że sprawca nie ma litości nad więcej niż jednym członkiem rodziny.

Quiz na psychikę! Jak bardzo odporny jesteś. Ten test "wjedzie Ci na banię"

Pytanie 1 z 9
Wierzysz w duchy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE