Pracowity rok strażaków w Ostrowie Wielkopolskim. Ale tylko 1/4 wyjazdów do pożarów!

2020-02-27 13:39 BO
rok 2019 w straży pożarnej w Ostrowie
Autor: BO

​2017 razy wyjeżdżali do zdarzeń w roku 2019 strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego. Co ciekawe, od lat w tej liczbie coraz mniej jest pożarów. Obecnie stanowią one 25 procent wyjazdów. Reszta to m.in. wypadki i zdarzenia losowe, czy pomoc po huraganach i powodziach. Bo straż POŻARNA- to dziś służba najbardziej wielozadaniowa w Polsce.

Najpoważniejszym pożarem w 2019 roku był pożar wysypiska odpadów przy Staroprzygodzkiej w Ostrowie.  Ogień pojawił się nad ranem w niedzielę 2 czerwca.  W akcji gaśniczej brało udział 40 jednostek , dokładnie 157 strażaków.

Ale dziś wyjazdy do pożarów stanowią 1/4 wszystkich zadań strażaków.

Można dziś powiedzieć, że strażak jest "wielofunkcyjny". Aż 75 procent ubiegłorocznych wyjazdów to "inne miejscowe zagrożenia. Zdarzenia związane z wypadkami drogowymi, związane z ratownictwem chemicznym, czy ...pomoc przy usuwaniu owadów. Na liście są także akcje związane z usuwaniem skutków wichur czy powodzi. Dlatego strażak musi się przez cały czas szkolić. I my to robimy.

straż
Autor: BO Komendant PSP w Ostrowie Jacek Wiśniewski.


Mówi szef komendy w Ostrowie Jacek Wiśniewski.

Wszystkie zadania ostrowska jednostka spełnia na najwyższym poziomie- chwalił zastępca Wielkopolskiego Komendanta Straży Pożarnej w Poznaniu Robert Natunewicz.

Komenda Wojewódzka PSP ocenia pracę strażaków z Ostrowa bardzo wysoko. Wszystkie zdarzenia obsłużone w sposób profesjonalny. Wszystkie zadania powierzone także wykonane w sposób zadowalający. Tak więc- ocena jest bardzo dobra.

straż
Autor: BO zastępca Wielkopolskiego Komendanta PSP Robert Natunewicz.

W 2019 roku ostrowska odebrała także 74 fałszywe alarmy.


Każdego dnia w strażnicy przy Batorego na zmianie dyżuruje 15 strażaków gotowych w każdej chwili nieść pomoc.

narada
Autor: BO