Społeczne Archiwum Kaliszan

i

Autor: fot. Społeczne Archiwum Kaliszan, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Pierwszy rok ze Społecznym Archiwum Kaliszan. „To było dla nas wielkie wow” [POSŁUCHAJ]

2023-02-08 14:58

Kilka tysięcy dokumentów, a w nich – losy kaliskich rodzin i samego miasta. To zbiory Społecznego Archiwum Kaliszan, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu. Kilka dni temu archiwum skończyło rok. A wokół niego zawiązała się grupa miłośników historii.

To właśnie ten ważny „społeczny” aspekt projektu, mówi Monika Sobczak-Waliś, koordynatorka archiwum:

- Ludzie odkrywają, że siostra tego pana chodziła z bratem tej pani do szkoły, albo że się znali, albo jest szansa na odnowienie znajomości, wymieniają się numerami telefonów. To jest takie kółko osób wokół tego archiwum i to mnie cieszy.

Do kaliskiej biblioteki trafiają nie tylko listy czy zdjęcia, ale także unikatowe nagrania sprzed kilkudziesięciu lat – na jednym można usłyszeć głos pisarki Marii Dąbrowskiej. To materiał z uroczystej Sesji Miasta Kalisza z 1960 roku, odtworzony po raz pierwszy po ponad 60 latach.

-- To było dla nas wielkie wow. Tego się nie spodziewaliśmy. Kilka miesięcy temu dowiedziałam się, że ktoś ma w swoim archiwum te taśmy i wie, co jest na nich nagrane, ale – co ciekawe – nigdy tego nie odtworzył. Robiłam kwerendę po różnych instytucjach, czy gdzieś jeszcze zachował się zapis z tej sesji i z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że to chyba jest jedyna taśma

-- dodaje Monika Sobczak-Waliś.

Część dokumentów przekazanych do Społecznego Archiwum Kaliszan jest dostępna na stronie internetowej zbioryspoleczne.pl

Więcej w rozmowie Miri Nowak z Moniką Sobczak-Waliś, posłuchajcie:

O pierwszym roku Społecznego Archiwum Kaliszan mówi jego założycielka - Monika Sobczak-Waliś
Źródło: Pierwszy rok ze Społecznym Archiwum Kaliszan. „To było dla nas wielkie wow” [POSŁUCHAJ]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE