Pat w Aglomeracji! Powodem Kolej Dużych Prędkości

2020-02-25 21:03 BO
AKO
Autor: BO

Nie ma porozumienia Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej w kwestii przebiegu przyszłej trasy Kolei Dużych Prędkości na naszym terenie. Wtorkowe nadzwyczajne posiedzenie Rady Aglomeracji KO - było pełne emocji i sprzecznych opinii, które nie przyniosły wspólnego stanowiska. Posiedzenie zostało przerwane. Wznowienie zaplanowano na 9 marca, po spotkaniu z ekspertami i parlamentarzystami.


Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek kolejny raz skrytykowała nowe założenia rządowe związane z budową Kolei Dużych Prędkości. Jej zdaniem to nie tylko złe rozwiązanie dla Ostrowa, ale dla całej aglomeracji.

Obecnie proponowany przebieg Kolei Dużych Prędkości dla Centralnego Portu Komunikacyjnego jest propozycją, która powoduje szereg negatywnych skutków dla całej Aglomeracji. Dotychczas proponowany węzeł KDP, który miał umożliwić połączenie z Poznaniem, Wrocławiem i z Łodzią zostaje przeniesiony do Sieradza. No to czy jest to plus dla Aglomeracji, czy minus.


Inaczej temat widzi prezydent Kalisza Krystian Kiniastowski, który chwalił rządowe plany, podkreślając znaczenie i dominującą rolę Kalisza.

To rozwiązanie, które teraz przedstawił rząd, w naszej ocenie nie jest aż tak złe, jak to przedstawiła pani prezydent.

Podzieleni byli także inni włodarze gmin, które wchodzą w skład Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.
W tej sytuacji zawieszono obrady, a dalszą ich część przeniesiono na 9 marca. Wcześniej- 2 marca- samorządowcy chcą spotkać się z ekspertami tworzącymi nową sieć kolei w Polsce i parlamentarzystami.