rowerzyści

i

Autor: pixabay

Ostrów. Rowerzyści grzeszą i płacą. Mandaty. W 2022 roku - ponad 700.

2023-02-21 11:31

Najczęściej za jazdę po przejściu dla pieszych. Ale też za nieprawidłowe oświetlenie lub jego brak i za gadanie przez telefon podczas jazdy. Za to najczęściej ROWERZYŚCI dostawali mandaty ​w ubiegłym roku w powiecie ostrowskim. Łącznie było tych mandatów ponad 700.

Brak odblasków, jazda po pasach czy po chodniku, gdy obok ścieżka rowerowa - to najczęstsze grzechy rowerzystów w powiecie ostrowskim, za które w ubiegłym roku płacili mandaty.

Łącznie rowerzyści w całym 2022 popełnili 714 wykroczeń. Tyle zostało zauważonych przez policję i tyle wystawiono mandatów.

- Najwięcej - prawie 300 - za jazdę po przejściu dla pieszych, po którym rower trzeba przeprowadzać - mówi Piotr Wilkowski , komendant policji w Ostrowie.

Dużo wykroczeń to jazda po chodniku. Generalnie tam, gdzie przepisy na to pozwalają można po chodniku na rowerze się poruszać, ale tam gdzie jest na przykład kontrapas - już nie. Są też tacy, którzy jadą na rowerze i rozmawiają przez telefon - trzymając słuchawkę przy uchu. Za to też były w ubiegłym roku mandaty.

Warto przypomnieć, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest zobowiązany do tego, by jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Rowerzyści - jak sami podkreślają  nie raz - łatwego życia nie mają. W Ostrowie sieć ścieżek rowerowych na pewnie nie jest wystarczająca, niemniej ci sami rowerzyści nierzadko zapominają o swoich obowiązkach czy prawie, którego powinni się trzymać.

Choć to się poprawia - to wciąż wielu rowerzystów nie ma nawet grama odblasków na sobie, o innym oświetleniu nie wspominając. A to nie tylko obowiązek ale przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO!

Warto sobie przypomnieć przepisy i zajrzeć do KODEKSU DROGOWEGO

QUIZ. Słynni prezydenci USA. Znane nazwiska, lecz trudne pytania. Nawet amerykaniści będą mieć problem

Pytanie 1 z 12
Już dziś w Polsce gościmy Joe Bidena. Którym jest on prezydentem USA w historii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE