kominy

i

Autor: pixabay

Ostrów. Protestują przeciw spalarni śmieci. Petycja jest już na biurku prezydent miasta

2022-12-06 12:41

Nie chcą spalarni śmieci w swoim sąsiedztwie. I zebrali blisko 1600 podpisów pod protestem, który trafił już na biurko prezydent Ostrowa. Miasto - przy ulicy Wrocławskiej - chce postawić instalacje do spalania odpadków komunalnych. Mieszkańcy m.in. Sadowej, Kamiennej czy osiedla Jana Pawła - mówią głośne NIE i właśnie swój protest poparli petycją.

Blisko 1600 podpisów pod protestem w sprawie budowy spalarni śmieci w Ostrowie przy ulicy Wrocławskiej. Głośne NIE tej inwestycji w tym miejscu mówią przede wszystkim mieszkańcy tej okolicy, którzy boją się takiego sąsiada. Nie wierzą w zabezpieczenia i filtry, boją się o swoje zdrowie i wartość nieruchomości, która może znacznie spaść, gdy za płotem będzie spalarnia.

Miasto o inwestycji mówi od ponad roku. Obecnie urzędnicy pracują nad decyzją tzw. środowiskową, czyli jedną ze zgód, które są potrzebne do rozpoczęcia budowy instalacji.

Miasto chciałoby by spalarnia powstała do końca 2025 roku.

Podpisany przez ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Ostrowa protest trafił już na biurko prezydent Ostrowa Beaty Klimek.

Mieszkańcy liczą, że władze z ich zdaniem też się będą liczyć.

TEKST PETYCJI PONIŻEJ:

"My, niżej podpisani mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, wyrażamy swój sprzeciw wobec projektu budowy spalarni odpadów, określanej również jako elektrociepłownia na paliwa alternatywne w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, na terenach zlokalizowanych przy ul. Wrocławskiej.

Stoimy na stanowisku, że taka inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na najbliższe dla niej otoczenie w postaci zabudowy jedno- i wielorodzinnej. Szczególnie uciążliwe może być nie tylko stężenie emitowanych ze spalarni gazu, przede wszystkim w momentach rozruchowych, ale także wzmożony ruch samochodów ciężarowych, dostarczających odpady do spalarni.

Przeprowadzone w 2021 r. „konsultacje społeczne” uważamy za niesprawiedliwe, niemiarodajne i w żadnym stopniu nieoddające oceny mieszkańców naszego miasta na temat tego typu obiektów.Stoimy również na stanowisku, że tego typu projekt, w ślad za Rozporządzeniem Parlamentu

Europejskiego i Rady 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088, stoi w sprzeczności z celem przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego w postaci minimalizacji spalania odpadów i prowadzenia do unikania unieszkodliwiania odpadów.

Jeśli jednak uznałaby Pani realizację tego projektu za konieczną, uważamy, że tego typu obiekt powinien zostać zlokalizowany na niezamieszkałych obrzeżach, a najlepiej poza miastem np. przy i tak już uciążliwej, ostrowskiej oczyszczalni ścieków w Rąbczynie, gdzie można by również spalać odpady poflotacyjne z tamtejszej instalacji.[...]"

Petycja, z załączonymi podpisami mieszkańców, trafiła nie tylko na biurko prezydent Ostrowa Beaty Klimek, ale także m.in. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Starosty Powiatu Ostrowskiego.

QUIZ. Czy będziesz mieć szczęście w 2023 roku?

Pytanie 1 z 9
Kiedy zamierzasz zacząć przyozdabiać dom na Boże Narodzenie