LATO W LESIE! Wakacyjny spacer pod Nadleśnictwie Przedborów

2022-08-05 14:45
Las w Nadleśnictwie Przeborów
Autor: JL

Przyroda ma na nas kojący wpływ - wycisza, uspokaja, a niektóre rośliny mają właściwości lecznicze. Jak się okazuje wcale nie trzeba daleko jechać, by w pełni się zrelaksować i wypocząć. Sprawdźmy, czym charakteryzują się pobliskie lasy, gdy w kalendarzu mamy lato, a za oknami gorące słońce.

Każda pora roku w lesie jest wyjątkowa i widowiskowa. Lato jednak to szczególny okres, kiedy przyroda jest w pełnym rozkwicie i zachwyca intensywnością barw i zapachów. W wakacje mamy więcej czasu na odpoczynek i wycieczki - nie tylko te dalsze, ale także te bliższe. Jeśli jednak planujemy wybrać się na spacer po lesie, musimy pamiętać o jednej BARDZO ważnej kwestii.

Jeśli przyjeżdżamy do lasu ABSOLUTNIE nie możemy wjeżdżać tam samochodem. Parkujmy w bardzo mądry i rozsądny sposób. Nie zastawiajmy dróg. Po pierwsze utrudnia to życie nam, leśnikom. Jednak przede wszystkim odpowiednie parkowanie może uratować życie drugiego człowieka. Jeśli zaparkujemy poprawnie, nie zastawimy wjazdu, to umożliwimy swobodny przejazd wszystkim służbom - straży pożarnej, karetce pogotowia. Jeśli my przyjedziemy do lasu i będziemy myśleć tylko o sobie, parkując przy wjeździe, to ta karetka już tą drogą nie przejedzie, a to może skończyć się tragicznie - mówi Joanna Oleszyńska-Niżniowska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Przedborów.

Las w Nadleśnictwie Przeborów
Autor: JL
Las w Nadleśnictwie Przeborów
Autor: JL

Lato to także czas, kiedy pogoda nas rozpieszcza. Żar leje się z nieba, a słońce rozpala nasze ciała do czerwoności. Dlatego wybierając się do lasu koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby umiejętnie i odpowiedzialnie obchodzić się z ogniem.

Ściółka jest tak sucha jak kartka papieru. Niewiele trzeba, by rozpalił się ogień. Pożar w lesie oznacza ogromne straty dla świata roślin i zwierząt, które są nie do odbudowania przez nas. Na pewno nie w tym pokoleniu. Dlatego korzystając z lasu róbmy to bardzo ostrożnie. Uważajmy na niedopałki papierosów, obchodzenie się z ogniem. Ogniska w lesie można palić tylko w wyznaczonych miejscach, po wcześniejszym ustaleniu tego z leśnikiem. Większość pożarów w lesie spowodowana jest przez człowieka - dodaje rzecznik.

Lato obfituje w bogactwo leśnych darów. Warto jednak pamiętać, by do swoich koszyków zbierać tylko te rośliny, które znamy. To zasada przekazywana z pokolenia na pokolenie - aktualna także dziś.

Teraz mamy owoce borówki czernicy, czyli jagody. Bardzo zdrowe i smaczne owoce, które zawierają antocyjany, które działają bardzo dobrze na nasz wzrok. Jagody mają także cudowne właściwości, jeśli chodzi o nasz układ pokarmowy, działają wyciszająco na biegunki. Są przepyszne i są rarytasem na ten czas - mówi Joanna Oleszyńska-Niżniowska.

Warto też pamiętać, o czym wspomina rzecznik, żeby każdy zebrany owoc dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Nigdy nie powinno się jeść owoców prosto z krzewu, bo możemy zarazić się np. tasiemcem bąblowcem.

O tej porze roku pojawiają się już także grzyby. W pobliskich lasach spotkać już można m.in. smaczne i zdrowe borowiki, koźlaki, maślaki i kurki.

Las w Nadleśnictwie Przeborów
Autor: JL

I co najważniejsze, pamiętajmy, że to MY jesteśmy gośćmi w lesie. Dlatego zachowujmy się odpowiedzialnie i rozsądnie, a mieszkające w lesie zwierzęta oraz występującą tam roślinność - traktujmy z szacunkiem.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE