Kłopoty z recyklingiem w Ostrowie? "Miasto nie radzi sobie z przerobem i odzyskiwaniem"

2020-02-04 7:44
Co z tym recyklingiem?
Autor: Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim

Kłopoty z recyklingiem w Ostrowie Wielkopolskim? Zdaniem radnego Koalicji Obywatelskiej - Jakuba Paducha- miasto nie radzi sobie z przerobem i odzyskiwaniem surowców wtórnych. Dotychczasowe wskaźniki są znacznie poniżej wymaganych przepisami europejskich norm. A to grozi miastu - a w konsekwencjach mieszkańcom - wysokimi karami. Bo ich nałożenie może oznaczać wyższe opłaty za odbiór śmieci.

To wszystko wzbudza niepokój radnego Jakuba Paducha, który pytał o recykling podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa.

Według raportu Głównego Instytutu Statystycznego w 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim segregowaliśmy zaledwie 16,7% wytwarzanych odpadów. Tymczasem już w roku 2020 mamy osiągnąć poziom 50%. Niespełnienie tych wymogów wiąże się z karami w wysokości 270 złotych za każdą tonę odpadów, która nie została zrecyklingowana zgodnie z tym poziomem, który jest wymagany. Mówi radny.

Prezes Miejskiego Zakładu Oczyszczania - Andrzej Strykowski- odpowiada wprost. Produkujemy coraz więcej śmieci. A to nie ułatwia sprawy.

Jeśli chodzi o procentowy wzrost i o odpady komunalne, to jest to wzrost aż o 40%. Są frakcje, w których ilość odpadów wzrosła zdecydowanie jeszcze bardziej. Jeśli chodzi np. o odpady wielkogabarytowe, to rok do roku ilość tych odpadów wzrosła o 120%. Mówi szef MZO.

To kolejny śmieciowy problem w Ostrowie do rozwiązania. Mieszkańcy ciągle skarżą się na mocno nieprzyjemne zapachy ze składowiska z ulicy Staroprzygodzkiej. Czuć je nie tylko na osiedlu Zębców, ale - nierzadko- w całym Ostrowie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE