Kalisz. Przed nami 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar!

i

Autor: mraj na zdj. Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

TEATR

Kalisz. Przed nami 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar!

2023-03-27 17:12

16 tytułów i ponad stu siedemdziesięciu artystów z całej Polski. Przed nami jeden z najstarszych teatralnych festiwali w kraju, czyli 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Na deskach Bogusławskiego zobaczymy m.in. Agatę Kuleszę, Piotra Stramowskiego czy Renatę Dancewicz.

To będzie wielkie święto teatru. Tegoroczne 63. Kaliskie Spotkania Teatralne potrwają od 6 do 13 maja, ale już 22 kwietnia widzowie będą mogli obejrzeć prolog i to w Katowicach. Na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach odbędzie się spektakl „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej. To będzie prawdziwa teatralna uczta. 

Coś, co wiąże te wszystkie spektakle to jest na pewno słowo emocje, uczucia, przeżycia. Myślę, że widzowie przeżyją wiele wzruszeń. Będzie i do płaczu i do śmiechu. Przyjeżdża do nas ogromna liczba artystów. Mam nadzieję, że ten festiwal zostanie na długo zapamiętany -  mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Prolog: „Apokalipsa”. Tegoroczny festiwal rozpocznie się od Prologu — wyjazdowej prezentacji spektaklu “Łaskawe”, czyli inscenizacji monumentalnej powieści Jonathana Littella w reżyserii jednej z najważniejszych europejskich artystek teatralnych, Mai Kleczewskiej. Spektakl, m.in. z powodu swojego rozmachu scenograficznego, zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. W sobotę 22 kwietnia kaliski Teatr zapewni festiwalowym widzom dojazd autokarami na miejsce prezentacji i bezpieczny powrót. Liczba miejsc ograniczona!

Dzień I: „Magnetyczni mężczyźni”. Stacjonarna część KST rozpocznie się w sobotę 6 maja. O godz. 16:00 na Scenie Studio CKiS ponownie zobaczymy zespół Teatru Śląskiego w doskonałym „Płatonowie” Antona Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Dzięki oryginalnej interpretacji spektakl bezlitośnie obnaża mechanizmy, w których uwięzione są nasze życia, nadzieje i pragnienia. Następnie o godz. 18:30 na Dużej Scenie odbędzie się oficjalna inauguracja 63. KST oraz zobaczymy „Chciałem być" z Teatru Powszechnego w Łodzi. Ta muzyczna komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego prezentuje subiektywne spojrzenie na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka, przybliżając widzom sylwetkę „króla polskiej estrady”.

Dzień II: „Maski”. Drugiego dnia zobaczymy spektakle Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz koprodukcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. „Sceny z egzekucji” w reż. Adama Orzechowskiego z wielką rolą Grzegorza Gzyla to opowieść o walce o władzę, która zostanie zaprezentowana na Scenie Kameralnej dwukrotnie: o godz. 16:00 i 19:00, tak by wszyscy zainteresowani mieli szansę zdobyć bilety. O godz. 18:00 na Hali OSRiR zobaczymy natomiast drugie konkursowe przedstawienie Mai Kleczewskiej – imponujący aktorsko spektakl „Twarzą w twarz” na podstawie scenariuszy i filmów Ingmara Bergmana, w scenografii znanego m.in. z instalacji “Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery.

Dzień III: „Pany i Chamy”. W festiwalowy poniedziałek „Halka” ze Starego Teatru w Krakowie w reż. Anny Smolar. Spektakl oparty na nowatorsko odczytanym libretcie narodowej opery, podważający rodzimy kanon i stereotypy, błyskotliwie syntetyzuje możliwe współcześnie znaczenia dzieła Moniuszki i Wolskiego – godz. 17:00 na Dużej Scenie Teatru.

Dzień IV: „Wieszcze wiecznie żywi” Czwartego dnia na obu scenach Teatru Bogusławskiego ster przejmą polscy klasycy, odczytani w zupełnie nowy sposób. Zielonogórskie „Gusła” w reż. Grzegorza Brala (założyciela Teatru Pieśń Kozła) porwą widzów w żywioł teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy wizualnej, śpiewu i tańca. Tego samego wieczoru na Scenie Kameralnej „Sen srebrny Salomei” z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w reż. Piotra Cieplaka – wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości i sieć nietuzinkowych relacji. Nie dajmy się zwieść pozorom mimo że napisana niemal dwieście lat temu, jej współczesne odczytanie jest równie angażujące jak nieśmiertelne dramaty Szekspira.

Dzień V: „Rzeczywistości icśotsiwyzcezR”. Festiwalowa środa to kolejne konkursowe emocje. O godz. 17:30 na Scenie Kameralnej „Słabi” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekst Magdaleny Drab to tragikomiczna i równocześnie emocjonalna opowieść o doświadczeniu inności i nieprzystawalności do ogólnie przyjętych norm. Następnie festiwalowi widzowie przeniosą się na Dużą Scenę, aby zobaczyć bardzo osobistą, a jednocześnie niepozbawioną dystansu i groteski sięgającej komizmu opowieść Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Na scenie zobaczymy m.in. ulubieńca kaliskich widzów, Szymona Mysłakowskiego – oraz Jana Jurkowskiego, szerzej znanego z internetowego fenomenu Grupa Filmowa Darwin. Spektakl jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Dzień VI: „Kto jest kim”. Czwartkowe spektakle będą starały się opowiedzieć o naszych charakterach. O godz. 17:30 „Jednooki król” w reż. Antoniny Choroszy z Teatru Nowego w Poznaniu – miłe spotkanie przyjaciółek po latach przybierze zupełnie nieoczekiwany bieg, odkrywając niespodziewane tajemnice. Wieczorem równie zaskakująca „żONa” przygotowana przez Tito Productions/Spektaklove. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobył na scenie ironię losu polityka, wystawionego na próbę emocji i charakteru, a czwórka znakomitych aktorów z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem na czele, zachwyca znakomitą grą i opowiada w komediowym tonie o hipokryzji, miłości i tolerancji.

Dzień VII: „Artystki/Artyści”. W piątkowy wieczór przyglądać się będziemy sylwetkom i dramatom artystek i artystów. Nieszablonowe „Łatwe rzeczy” Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na Scenie Studio CKiS przybliżą nam w nietypowej formie opowieść aktorek o “łatwych rzeczach”, które spotykają w swoim zawodzie. Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu “Boska Komedia” w Krakowie w 2022 r. Z powodu bardzo ograniczonej liczby miejsc na widowni, przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie, o godz. 18:00 i 20:00. A o godz. 19:30 „Idzie skacząc po górach” kaliskiego Teatru według powieści Jerzego Andrzejewskiego, z wielką rolą główną Lecha Wierzbowskiego, zabierze nas do świata wewnętrznych zmagań wielkiego artysty, wizjonera i twórcy, wzorowanego na postaci Pabla Picassa.

Dzień VIII: „Serca”. Nim finałowego dnia poznamy werdykt Jury, zobaczymy jeszcze dwa tytuły. Na Scenie Kameralnej gratka dla fanów pisarza Szczepana Twardocha –„Byk” z Teatru Studio w Warszawie. Grany po polsku i śląsku monodram Roberta Talarczyka, to poruszające zderzenie śląskiej duszy ze współczesnością i jej wyzwaniami. Zaś na zakończenie prawdziwa uczta teatromana: zespół Teatru Ateneum w Warszawie dwukrotnie zagra na Dużej Scenie spektakl „To wiem na pewno” w reż. Iwony Kempy. Opowieść o rodzinie takiej, jak każda, w której wszyscy widzowie odnajdą siebie i swoje rozterki… W rolach głównych fenomenalna Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Przemysław Bluszcz i inni.

Jak co roku, jury przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy wieczorem w sobotę 13 maja na uroczystej gali zakończenia festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w Kontrabas Cafe, gdzie codziennie będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem “Nocna muzyka”.

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury: Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.

We wtorek 28 marca będzie można zakupić lub zarezerwować karnety na cały festiwal, a sprzedaż biletów na poszczególne spektakle ruszy w środę 29 marca o godzinie 10:00 w Kasie Teatru i on-line na stronie teatr.kalisz.pl.

QUIZ. Kultowe cytaty z "Misia"! Zdobycie 10/10 punktów to wielka sztuka

Pytanie 1 z 10
Panie! Tu nie jest salon damsko-męski! Tu jest kiosk RUCH-u! Ja tu ... mam!
Źródło: Kalisz. Przed nami 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar!