Jest jedno. Do końca kadencji ma być drugie. Mieszkanie chronione w Ostrowie

2020-02-21 10:32
seniorzy
Autor: pixabay

Czterech lokatorów ma mieszkanie chronione w Ostrowie Wielkopolskim. Zostało oddane 3 lata temu. Dedykowane jest osobom starszym i schorowanym, które mogą liczyć na całodobową pomoc opiekuna społecznego i wsparcie psychologa czy fizjoterapeuty. Do mieszkania kieruje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy widzą, komu potrzebna jest taka pomoc. Ale listy kolejkowej nie ma.

Mieszkanie to mieście w jednym z bloków na Osiedlu Robotniczym. Zostało oddane wiosną 2017 roku. Dedykowane jest osobom starszym i schorowanym. Jednocześnie może w nim mieszkać czterech lokatów. I tak jest praktycznie od początku jego istnienia. Są to osoby wybierane i kierowane przez MOPS. Takie, które nie radzą sobie w codziennym życiu. I potrzebują wsparcia. Zgodnie z prawem- to pobyt czasowy. Dlatego jest rotacja.

Nasze mieszkanie jest dedykowane osobom po 60. roku życia. Schorowanym i niepełnosprawnym. I do ich potrzeb jest przystosowane. Na miejscu jest opiekunka społeczna. Lokatorzy mogą też liczyć na wsparcie psychologa czy fizjoterapeuty.

Mówi Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa.

Miasto chciałoby jeszcze w tej kadencji uruchomić kolejne. Szuka źródeł współfinansowania. Ale nie tylko pieniądze są problemem.

To mieszkanie musi spełniać wiele warunków. Powinno być na parterze, bo dla osób starszych czy niepełnosprawnych to ma znacznie. Musi mieć też odpowiednie rozmieszczenie pokoi. Tak by każdy lokator miał swoją przestrzeń. I dlatego cały czas jesteśmy w kontakcie z Miejskim Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej. I jeśli takie mieszkanie się znajdzie, to my znajdziemy pieniądze by je przystosować do wymogów mieszkania chronionego. Chcielibyśmy by to się stało jeszcze w tej kadencji samorządu.

Dodaje wiceprezydent Górski.

Mieszkanie jest odpłatne, koszty, które ponoszą lokatorzy- są zależne od ich sytuacji finansowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE