onkologia

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Infuzory i porty naczyniowe. Jak w Kaliszu leczy się pacjentów onkologicznych? [POSŁUCHAJ]

2021-06-21 13:11

Leczenie w warunkach niemal domowych, bez szpitalnego stresu. To już standard na onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Taka metoda chemioterapii jest coraz popularniejsza także w innych ośrodkach w regionie.

Dla pacjenta to komfort psychiczny – mówi Krzysztof Rożnowski, szef kaliskiego oddziału onkologii klinicznej:

– Cieszymy się że inne ośrodki w regionie, podążając za standardami światowymi i polskimi, również proponują pacjentom taką formę leczenia w postaci infuzorów. Jest ona niewątpliwie korzystna dla pacjenta, gdyż tak zaopatrzony pacjent wraca do domu, oszczędzony jest mu stres przebywania w szpitalu, a zyskany czas może być poświęcony rodzinie, hobby czy nawet pracy zawodowej.  Taką formę leczenia stosujemy w tych nowotworach, do których zniszczenia konieczne jest długotrwałe podawanie leków.

Tym sposobem najczęściej leczone są nowotwory przewodu pokarmowego.

To nie jedyne metody terapii onkologicznej stosowanej w kaliskim szpitalu. Tym pacjentom, którzy wymagają podawania leków cytostatycznych w dłuższym czasie, wszywane są podskórne porty naczyniowe.

Posłuchajcie o tym, jak wygląda leczenie onkologiczne w kaliskim szpitalu:

O metodach leczenia nowotworów mówi dr Krzysztof Rożnowski, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu

Kaliska onkologia działa już od przeszło pięciu lat. Leczy ok. 4,5 tys. pacjentów rocznie.

Źródło: Infuzory i porty naczyniowe. Jak w Kaliszu leczy się pacjentów onkologicznych? [POSŁUCHAJ]