Głosowanie w czasach pandemii! Jak wyglądają lokale wyborcze? [WIDEO,AUDIO]

2020-06-26 15:59
wybory
Autor: BŹ

Na początek DEZYNFEKCJA RĄK, obowiązkowe maseczki i dwumetrowy dystans. Komisja wyborcza w przyłbicach i rękawiczkach. W lokalach płyny do dezynfekcji i jeden kierunek poruszania się. Ostrów Wielkopolski przygotowuje się do niedzielnych wyborów prezydenckich. Pierwszych takich w reżimie sanitarnym.

W lokalach już pojawiają się obowiązkowe płyny do dezynfekcji. I plakaty informujące o zasadach bezpieczeństwa -mówi Andrzej Baraniak, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Jest wiele wytycznych, których musimy się trzymać. Ministerstwo Zdrowia zapewniło środki ochrony osobistej dla członków komisji wyborczych. A to oni z kolei będą już odpowiadać za zachowanie reżimu sanitarnego.

Wszystkich obowiązują następujące zasady:

- jednocześnie w lokalu wyborczym może  przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych itd.),
- pomieszczenia będą wietrzone przed otwarciem i potem w trakcie trwania wyborów, 
- w każdym lokalu, już na wejściu obowiązkowe są płyny do dezynfekcji, wyborcy muszą dezynfekować ręce, muszą być w maseczkach
- gmina odpowiada za dezynfekcje lokali wyborczych (klamek, urn wyborczych, blatów stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych włączników świateł itd.), ta będzie przeprowadzona sześć razy  w ciągu trwania głosowania.

Wybory w czasach pandemii! Jak poruszać się po lokalu wyborczym - mówi Andrzej Baraniak, sekretarz UM w Ostrowie Wielkopolskim

Samo głosowanie obywać się będzie na dotychczas znanych zasadach. Aby zagłosować- trzeba mieć przy sobie  ważny dokument ze zdjęciem. A na karcie wyborczej - by głos był ważny-postawić krzyżyk przy jednym nazwisku.

Na oddanie głosu będziemy mieć w sumie 14 godzin. Lokale wyborcze zostaną otwarte o 7.00 rano a zamknięte o 21.00.

Jeśli żaden z kandydatów nie będzie miał ponad 50-procentowego poparcia - wtedy za dwa tygodnie odbędzie się druga tura.
W tym roku też więcej osób będzie głosować korespondencyjnie. M.in. cała Gmina BARANÓW pod Kępnem, gdzie jest dużo zakażeń koronawirusem.

Lokale wyborcze w Ostrowie Wielkopolskim przygotowywane do wyborów w czasie pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.