Elektryki robią kilometry! Po 160 tysięcy w dwa lata przejechały autobusy elektryczne w Ostrowie

2020-02-21 14:17
Elektryki
Autor: BO Ostrowski MZK ma obecnie 4 autobusy elektryczne

Mają dwa lata i przejechane po 160 tysięcy kilometrów. Każdy. Autobusy elektryczne są najbardziej eksploatowane w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Ostrowie Wielkopolskim. Pozostałe robią w ciągu dwóch lat około 100 tysięcy. Zakup elektryków dla Ostrowa współfinansowała Unia Europejska. Inaczej raczej by ich nie było. Bo autobus elektryczny jest dwa razy droższy niż na przykład diesel.

Pierwsze autobusy elektryczne na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjechały w styczniu 2018 roku. Były one też pierwszymi w regionie. Do dziś zrobiły po 160 tysięcy kilometrów. Każdy.

Są one mocno eksploatowane- przyznaje Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie.

Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to niższe koszty użytkowania. Prąd do nich to  40 procent wartości tego, co wydajemy na pozostałe autobusy. Do tego- co też trzeba zauważyć, są to autobusy, które mniej się psują.

Elektryki są eksploatowane praktycznie przez cały czas. Od wczesnych godzin rannych do końca dnia. Z wyłączeniem momentu ładowania. Bo to w ciągu dnia trzeba zrobić.

Elektryki cenią też pasażerowie. Jak sami mówią- są cichsze. A to też nie jest bez znaczenia.

Nie dymią. Autobusy z zajezdni, szczególnie w okresie zimowym, wyjeżdżają "nagrzane", co też zauważają pasażerowie. Mniej też te autobusy "szarpią". Co też przekłada się na komfort i płynność jazdy.

Dodaje Janusz Marczak.

Ostrów wyróżnia się także tym, że autobusy zasilane są prądem wytwarzanym z biomasy przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.
Obecnie ostrowski przewoźnik ma 4 elektryki , w tym roku ma pojawić się jeszcze 6.
Łącznie MZK ma 58 autobusów.

elekyryki
Autor: BO Naładowanie elektrycznego autobusu trwa około 2 godzin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE