Będzie nowy DPS w Ostrowie! Budowa ruszy latem

2020-02-17 14:15
dps ostrów
Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowie

Nowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Przetarg na budowę właśnie ogłoszono. Jest też ogólna koncepcja placówki, która ma odmienić system opieki nad osobami starszymi i schorowanymi w powiecie ostrowskim. Cała inwestycja może kosztować nawet 20 milionów złotych. Na tyle wyceniono i budowę, i wyposażenie ośrodka. Dom powstanie na ostrowskim osiedlu Zębców.

Budowa nowego DPS-u to priorytet  dla władz powiatu w tej kadencji samorządu. Nieśmiałe pomysły pojawiły się już dawno. Teraz nabierają realnych kształtów. Przede wszystkim ma być to obiekt nowoczesny i spełniający wszystkie wymagane kryteria. Koncepcja jest już gotowa.

Jest to budynek na wskroś nowoczesny, powierzchni 3 000 metrów kwadratowych. Jest to budynek bardzo ekologiczny. Przede wszystkim, mamy w nim 80 miejsc, z węzłami sanitarnymi. Będą to pokoje o powierzchni 20 metrów kwadratowych, a każdy pokój będzie miał dostęp do swojego niewielkiego wprawdzie, ale zielonego tarasu, co jest dla nas bardzo istotne.

Mówi starosta ostrowski Paweł Rajski.

Nowy dom zastąpi ten obecny przy Partyzanckiej, w którym są bardzo trudne warunki lokalowe i do użytku dopuszczony jest tymczasowo. Jego remont byłby jeszcze większym i droższym wyzwaniem niż budowa nowego obiektu.

Mieszkańcy muszą codziennie wychodzić z pokoi, są przewożeni, ubierani. Tak samo personel przemieszcza się. Posiłki są donoszone do pokoi mieszkalnych. Obecnie nasze pokoje zawierają minimum standardowe, to jest 6 metrów kwadratowych na osobę. Jest to niestety bardzo mało. Na co dzień spotykamy się z takimi problemami, jak brak dostępu do chorego z trzech stron, problemy z umeblowaniem mieszkań.

stary dps
Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowie
stary dps
Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowie

Mówi Katarzyna Modrzyńska, dyrektor DPSu

Obecnie w placówce 44 przewlekle chorych pacjentów,  z których 27 jest w stanie ciężkim i bardzo ciężkim. 

Powiat chce, by nowy Dom powstał w ciągu dwóch lat. Budowa ma ruszyć latem. Władze liczą także na to, że  uda się pozyskać środki zewnętrzne, tak by samorząd sam nie musiał ponosić wszystkich kosztów.

A film o powiatowej inwestycji znajdziecie tutaj : https://www.youtube.com/watch?v=9nAhzeDbgf4

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE