BĄDŹ WIDOCZNY! NOŚ ODBLASKI! Apeluje policja w Ostrowie! [POSŁUCHAJ]

2020-09-14 11:59
policja
Autor: Policja Ostrów Wielkopolski

Odblaski ratują życie! Przypomina policja w Ostrowie Wielkopolskim. I apeluje i do kierowców, i do pieszych o wzajemny szacunek. Bo i jedni, i drudzy przyczyniają się do wypadków. Ważne jest także to, by nosić odblaski w widocznym miejscu! Tak by faktycznie spełniły swoje zadanie.

Jesień za pasem, dni coraz krótsze i pochmurne. A to ogranicza widoczność. Po zmroku -odblaski są niezbędne - a na terenie niezabudowanym - obowiązkowe - mówi rzecznik KPP w Ostrowie - Małgorzata MICHAŚ

Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawej parasolki, spowoduje że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni. Ważne jest jednak, by odblaski były w "widocznym miejscu" czyli nie na plecaku - z tyłu - tylko na jego przednich częściach- na szelkach. Albo na kurtce czy na spodniach.

Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję,  gdy zauważy na swojej drodze pieszego.  Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

Odblaski ratują życie! Mówi rzecznik policji w Ostrowie Małgorzta Michaś

W przypadku braku OBOWIĄZKOWEGO na terenie niezabudowanym odblasku - trzeba liczyć się z mandatem.

Wystawa plakatów filmowych w Nowym Sączu