Zamek w Mosznej ma odzyskać dawny blask. Remont i renowacja parku potrwa nawet 2 lata

2021-05-06 12:22 MarcinM
Zamek w Mosznej
Autor: Wikimedia Commons Zamek w Mosznej

To największa od lat renowacja zamku i ogrodów w Mosznej. Jedna z największych atrakcji Opolszczyzny ma wyglądać tak jak przed laty. Zmieni się też nieco układ alejek w parku.

Pałac w Mosznej pięknieje. Jak się okazuje, może być jeszcze piękniejszy. Budowlańcy spieszą się z remontem by skończyć część zaplanowanej odnowy do wakacji by nie przeszkadzać turystom. I będzie można pospacerować w częściowo odnowionym parku. Trwają prace nad renowacją zniszczonych alejek w pałacowych ogrodach. Oświetlać je będą też nowe lampy - prawie 200 sztuk. Kto zna już ogrody będzie mógł być zaskoczony, bo budowlańcy wytyczają też zupełnie nowe ścieżki.

Renowacja zamku w Mosznej

Trwa też remont elewacji wraz z tarasem. Wykonawca ma odrestaurować też zabytkowe drewniane elementy. Pracy jest sporo, bo powierzchnia elewacji zamku ma aż 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Wszystkie prace idą tak na prawdę w kierunku przywrócenia świetności tego zamku sprzed wielu lat. W żaden sposób nie mają na celu ingerencję w bryłę, kolorystykę czy materiał stosowany do budowy obiektu.

- Tomasz Garnczarek, prezes zarządu zamku

To jedynie część zaplanowanego remontu. Budowlańców w parku i w samym pałacu będzie można spotykać jeszcze przez nawet 2 lata. W planach są też prace mniej widowiskowe - jak na przykład nad instalacją elektryczną. Renowacja będzie kosztować ponad 40 milionów złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Polub nasz fanpage ESKA Opole News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy!