Zakażony ksiądz prowadził lekcje w szkole podstawowej. Uczniowie na kwarantannie

2020-09-08 6:46 hz
Dobrzeń Wielki. Zakażony ksiądz prowadził lekcje w szkole podstawowej
Autor: pixabay Dobrzeń Wielki. Zakażony ksiądz prowadził lekcje w szkole podstawowej

Dobrzeń Wielki. Uczniów czterech klas podstawówki w Dobrzeniu Wielkim objęto kwarantanną po tym, jak mieli kontakt z zakażonym księdzem. Duchowny prowadził lekcje, będąc zakażony koronawirusem, co potwierdziły testy. Szczegóły na ESKA Opole.

Bydgoscy policjanci obserwują uczestników ruchu drogowego w rejonie szkół

Dobrzeń Wielki. Ksiądz z koronawirusem prowadził lekcje w podstawówce

Michał Siek, opolski kurator oświaty, poinformował w poniedziałek, że w szkole podstawowej w Dobrzeniu Wielkim odesłano na kwarantannę 67 uczniów czterech klas czwartych. Powodem było wykrycie koronawirusa u księdza, który miał kontakt z uczniami.

To kolejny przypadek wykrycia koronawirusa w placówce edukacyjnej na terenie województwa opolskiego. Przypomnijmy, że Sars-CoV-2 pojawił się również w nyskim "Rolniku": Koronawirus w nyskim "Rolniku". Cała klasa została odesłana do domów na zdalne lekcje

Rodzice chcą zaświadczeń

Opolskie kuratorium oświaty poinformowało ponadto, że do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia wpływają sygnały w związku z problemami dotyczącymi wydawania rodzicom zaświadczeń potwierdzających brak zakażenia dziecka wirusem COVID-19.

- Rodzice dzieci, u których występują objawy takie jak: kaszel czy kichanie zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wydania zaświadczenia, które ma służyć dopuszczeniu dziecka do zajęć w żłobku, przedszkolu czy szkole lub poświadczać, że występujące u dziecka objawy nie są wynikiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, lecz przewlekłej choroby układu oddechowego - czytamy w komunikacie.

Kuratorium wyjaśnia, że nieuzasadnione jest wymaganie potwierdzenia braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci bezobjawowych lub z katarem.

- Należy pamiętać, że decyzja o skierowaniu danej osoby na badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 pozostaje w kompetencjach lekarzy zlecających badanie, przy uwzględnieniu przesłanek klinicznych oraz aktualnych wytycznych i rekomendacji dotyczących sytuacji, w których wykonanie testu na obecność genomu wirusa SARS-CoV-2 uznaje się za zasadne - mówi komunikat.