Gdzie oddać osocze w Lublinie? Kto może być dawcą? Osocze ozdrowieńców z COVID-19

i

Autor: Pixabay/rovin

Transport dla ozdrowieńców - starostwo w Nysie zapłaci za dojazd do RCKiK

2020-12-15 16:11

Starostwo powiatowe w Nysie zafunduje ozdrowieńcom dojazd do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Bo tylko tam mogą oddać osocze potrzebne do leczenia chorych na Covid19. Na razie doposażenie stacji w Nysie nie jest możliwe.

Osocze ozdrowieńców to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia Covid19 - mówią eksperci. A zapasy tego cennego płynu na Opolszczyźnie prawie nie istnieją. RCKiK wydaje je szpitalom niemal na bieżąco. Czasami trzeba ściągać je z innych województw.

Pomysł zrodził się w Nysie po tym jak samorządowcy sami poszli oddać krew do powiatowej stacji w Nysie. Niektórzy przeszli koronawirusa i chcieli oddać osocze, ale było to niemożliwe - powiedział nam Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.

Busem do stacji krwiodawstwa

Powiat nyski niedawno zakupił busa, który miał być na wyposażeniu urzędu. Pomysł by transporotwać nim ozdrowieńców do stacji krwiodawstwa w Opolu spodobał się radnym powiatowym. Chętni już mogą się zgłaszać do urzędu. Ale najpierw formalności muszą załatwić na stronie RCKiK w Opolu. Bo to tamtejsi eksperci decydują, czy dana osoba może oddać osocze.

Jestem w stanie nawet jednego człowieka, który oddaje osocze dowieźć, bo jedna osoba ratuje troje. Jeśli ktoś miałby problem z dotarciem do Opola to jesteśmy w stanie, na koszt powiatu, taką osobę dowieźć i odebrać z powrotem. - Andrzej Kruczkowski, starosta nyski

Brak sprzętu do oddawania osocza

Jeden z nyskich radnych powiatu - Daniel Palimąka, złożył interpelację w sprawie sprzętu, który pozwoliłby na oddawanie osocza na obszarze powiatu nyskiego. Jak wynika z odpowiedzi dyrektora nyskiej stacji krwiodawstwa - na razie nie ma takiej możliwości. Nieoficjalnie mówi się jednak o innym pomyśle, który pozwoliłby ozdrowieńcom z poza Opola oddawanie osocza bliżej miejsca zamieszkania.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Ale nie mają chorób współistniejących, nie miały w przeszłości transfuzji krwi, a od ostatniego ujemnego testu minęło 14 dni - lub po 28 dniach od ustąpienia objawów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy Ava Max zainspirowała się polską gwiazdą? | ESKA XD - CD-ROOM #7