Boże Ciało

Takie procesje Bożego Ciała idą tylko na Górnym Śląsku. Zwyczaj wpisano na listę UNESCO

Procesje Bożego Ciała na Górnym Śląsku mają wyjątkowy koloryt. Barwne kwietne kobierce są prawdziwą ozdobą procesji. Zwyczaj układania kobiercy z roślin i kwiatów na trasie procesji Bożego Ciała został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę UNESCO.

W całym kraju w czwartek przechodzą uroczyste procesje w dniu Bożego Ciała. Ale tylko na Górnym Śląsku idą po wyjątkowo misternie układanych kwietnych kobiercach. Zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę UNESCO.

Procesja Bożego Ciała po kwietnym kobiercu

W czwartek od samego rana w Zimnej Wódce, Kluczu, Olszowej w powiecie strzeleckim mieszkańcy wsi układają specjalne kobierce z roślin i kwiatów na trasie procesji Bożego Ciała.

Jak powiedziała jedna z kobiet układających misterny wzór przed swoim domem w Olszowej, dużo zależy od pogody i osobistej inwencji.

- Mamy swój kawałek przed domem. Oczywiście materiał na nasz odcinek zebraliśmy już wcześniej, choć wiadomo - to rośliny - więc za długo nie można ich przetrzymywać. Wykorzystujemy to, co mamy w ogródkach i przy drogach. Jeżeli pogoda i przyroda dopisze, to wybór kwiatów jest większy i można pozwolić sobie na bardziej fantazyjny wzór - wyjaśnia.

Od lat kobierce układane w Boże Ciało ściągały do Zimnej Wódki i Olszowej ekipy telewizyjne i fotoreporterów.

W tym roku prace mieszkańców obserwują także naukowcy z Instytutu Nauk o Kulturze MCSC w Lublinie, którzy chcą w profesjonalny sposób udokumentować cały proces przygotowania materiałów, układania wzoru kobierca i zachować klimat niezwykłego obyczaju dla przyszłych pokoleń. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/